A vízlágyító berendezések segítségével megszűrhetjük a vezetékes vizet, ezáltal csökkenthetjük a vízkőlerakódások kialakulásának kockázatát. Megmutatjuk, mire érdemes figyelnie a készülék vásárlása előtt, és milyen előnyökkel járhat, ha lágy vizet használunk.
Első lépésként érdemes végiggondolni, hogy az otthonunk adottságaihoz mérten melyik vízlágyító eljárás az ideális választás. Ahhoz, hogy a megfelelő vízlágyító berendezést válasszuk, a felhasználás módja mellett fontos ismernünk a lakóhelyünkön lévő vízkeménységet. A vásárlás előtt szakember segítségét is kérhetjük.
Érdemes körültekintően választani, mielőtt vízlágyító berendezést építünk a hálózatba. Ne fektessünk olcsó anyagból készült termékbe! Kerüljük azokat is, amelyeket garancia nélkül árulnak, és érdeklődjünk, hogy van-e lehetőség szerviztámogatásra. A legtöbb készülék ugyanis rendszeres karbantartást igényel.
Habár magunk is megpróbálhatjuk beszerelni a vízlágyítót, sok esetben érdemes szakember segítségét kérni, ugyanis a bekötési pontok megfelelő elhelyezkedése nagyon fontos ahhoz, hogy a berendezés jól működjön.
Mindig figyeljünk arra az elhelyezésnél, hogy a vízlágyítót száraz és fagymentes helyre tegyük! Ha a beszerelés előtt ellenőrizzük, hogy a környezet megfelelő-e ezeknek a szempontoknak, akkor elősegíthetjük a vízlágyító hosszú élettartamát és zavartalan működését.
Az ioncserélő gyantás vízlágyító az egyik legnépszerűbb központi megoldás. Az eljárás során alkalmazott gyanta kiszűri és kicseréli a kalcium- és magnéziumionokat. A gyantát bizonyos vízmennyiség után regenerálni, tisztítani kell, ezt azonban a berendezés magától elvégzi. A beszerzése előtt fontos tisztában lennünk a vízfogyasztási szokásainkkal.
Melegítés hatására a kemény vízből vízkőlerakódások keletkeznek. Ez károsítja a fűtési rendszert, rongálja a bojlert és a konyhai kisgépeket is. A vízlágyító berendezés segít megvédeni a készülékeket, ráadásul meg is takaríthatunk vele, hiszen csökkenti az energiafogyasztásunkat és a későbbi szervizdíjat is megspórolhatjuk – összegzi a Fanny magazin.
Ha lágyabb vizet használunk, csökken a vízkőlerakódás esélye. Így egyszerűbb lesz jó formában tartanunk a konyhát és a fürdőszobát is, hiszen nem kell attól tartanunk, hogy foltokkal találkoznunk a mosogató környékén vagy éppen a zuhanykabinban.
A lágy víz a berendezéseinket nem csupán a külsejüket elcsúfító pöttyöktől védi meg, hanem az őket károsító vízkőlerakódásoktól is. Amennyiben elköszönünk azokról, várhatóan kevesebb alkalommal kell szervizelni a gépeket, így hosszabb távon is gond nélkül használhatjuk őket.
A mosógépet is megvédhetjük a káros vízkőlerakódástól, ha lágy vízzel mosunk. Ráadásul a ruháink is megköszönik majd, ugyanis ezáltal csökkenthetjük az esélyét, hogy kifakuljanak és elszürküljenek. Emellett az anyaguk is puhább lesz, amit kellemesebb érzés viselni.
Nem mindegy, milyen vízben mosakszunk, a bőrünk ápolásában ugyanis a fürdővíz összetételének is szerepe van. Ennek lehet köszönhető, hogy a lágyított vizet a szépségiparban is használják. A lágy víz kevésbé szárítja a bőrünket, ráadásul ha abban mosunk hajat, a frizuránk is fényesebb lesz.
A tisztító- és mosakodószerek hatékonyabban működnek, ha lágy vízzel használjuk őket. Mivel jobban habzanak, spórolhatunk is. Erre több mosószergyártó is odafigyel, ezért gyakran lágyító adalékot használnak a hatékonyság növelése érdekében.
Ablakmosás közben is hasznunkra válik, ha lágyabb víz folyik otthon a csapból. Ugyanis ha lágy vízzel törüljük át az üveget, nem kell a megjelenő pöttyök miatt aggódnunk.
Amikor vendégek érkeznek, kellemetlen lehet, ha az elővett poharakon vízkő okozta foltok láthatók. Ha lágy vízzel mosogatunk, megakadályozhatjuk, hogy a halvány foltok megjelenjenek a poharakon, sőt a fényességük elvesztésétől is megóvhatjuk azokat.
Ha megmosdatjuk a virágokat, keményebb víz esetében előfordulhat, hogy a leveleiken megmaradnak a vízcseppek nyomai. Amennyiben lágy vizet használunk, nem kell letörölgetni a növények leveleit, ugyanis foltmentesen száradnak majd meg.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre