Meglepő ételek kerültek fel a listára.
Van, aki az előrefőzésre/dobozolásra esküszik, míg sokan épp az ellenkezőjére, a mindig frissen főtt ételre. Ez a mai napig számos vitát képes generálni, azonban akik a frissességre esküsznek, még náluk is előfordul, hogy a maradék a hűtőben landol.
Ilyenkor másnap csak annyi a dolgunk, hogy gyorsan bedobjuk a mikróba a megmaradt ételt és már fogyaszthatjuk is. Azonban vannak bizonyos ételek, amelyeket a szakértők nem ajánlják, hogy újramelegítsünk, ugyanis komoly veszélyeket rejthet magában. Kim Lindsay dietetikus szerint van 4 étel, amit különösen kockázatos újramelegítve fogyasztani, ugyanis még betegek is lehetünk tőlük.
Sokakat nem ér meglepetésként, hogy a rizs felkerült a listára, ugyanis erről már gyakran lehetett hallani, hogy nem a legjobb döntés újramelegítve fogyasztani. Viszont azt már kevesen tudják, hogy ez miért is van így. A szakember ezzel kapcsolatban elmondta:
A rizs nagy kockázatot jelent. A benne található spórák ellenállnak a hőnek, így még ha fel is melegítjük, akkor is maradhatnak benne káros kórokozók.
A főzés nélküli, nyers szemek a Bacillus cereus nevű baktériumot tartalmazhatják, amely a főzés során sem mindig pusztul el, ezek pedig bizonyos esetekben ételmérgezést okozhatnak. Ezért a megbetegedés elkerülése érdekében a rizst a lehető leggyorsabban – ideális esetben a főzést követő egy órán belül – hűtsük le, és fogyasztás előtt se melegítsük újra. Ha mégis melegen szeretnénk fogyasztani, akkor forró gőz fölött melegítsük újra.
Kim Lindsay szerint szinte minden háztartásban megtalálható burgonya újramelegítésével is a megbetegedést kockáztathatjuk. A veszélyt itt az jelenti, ha a keményítőtartalmú alapanyagot minél tovább tároljuk szobahőmérsékleten, ez ugyanis a Clostridium botulinum elszaporodásához vezethet.
A baktérium által termelt halálos méreganyag egy ritka és életveszélyes állapotot, a botulizmust okozhatja, amely megtámadhatja az agyat, az idegeket és a gerincvelőt, és bénulást okozhat.
A szakember szerint a burgonya fóliában való főzése növelheti a botulizmus kockázatát, mivel az anyag elvágja az oxigént, és elősegítheti a baktériumok növekedését a burgonyában. Itt is azt tanácsolja, hogy mielőbb fogyasszuk el a kész ételt és ha mégis melegítésre kerül a sor, akkor az gőz fölött történjen.
Az olyan zöldségek, mint a spenót, nem megfelelő felmelegítése listeriózist okozhat, amely egy súlyos fertőzés, lázzal, influenzaszerű tünetekkel, fejfájással, merev nyakkal, zavartsággal és akár görcsrohamokkal is járhat. A dietetikus szerint az előre elkészített saláták és a boltban vásárolt zöldségek hajlamosabbak a listeria hordozására.
A negyedik, egyben utolsó étel Kim listáján pedig nem más, mint a tojás. Talán ez a legkevésbé meglepő, hiszen az nagyjából köztudott, hogy a reggelik alapanyagaként is szolgáló étel a szalmonella baktériumot hordozhatja. Ez pedig mindenféle kellemetlen tünetet, például hasmenést, hasfájást, lázat vagy akár hányást okozhat – írja a The Sun.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre