Vannak olyan élelmiszerek, amiket nemhogy nem ajánlott, de kifejezetten veszélyes mikrohullámú sütőben melegíteni.
A mikrohullámú sütő jó 30 évvel ezelőtt kezdte meg hódítóútját nálunk is, és be kell vallani: gyorsan függővé váltunk… El sem tudjuk képzelni nélküle a mindennapokat, gondoljunk csak a gyors melegítésekre vagy akár a pattogatott kukorica készítésére.
Annak ellenére, hogy szinte minden háztartásban van, mégis – vagy talán éppen ezért – sokszor olyan ételeket is mikrózunk, amit nem lenne szabad. Mint ahogy a fém vagy a műanyag melegítése is kockázatos, ugyanúgy veszéllyel jár bizonyos élelmiszerek mikrózása is – írja a mindmegette.hu. Hogy minimálisra csökkentsük a mikró használata miatti kockázatot, mutatjuk, mely 10 étel főzésére és/vagy melegítésére ne használjuk.
Amikor a kemény tojást mikrohullámú sütőbe tesszük, akkor a benne lévő nedvesség miatt extrém gőz keletkezik, amitől a tojás felrobbanhat. Gyakorlatilag egy gőzbombává válik a tojás, ami nemcsak a mikróban, hanem később, a kezünkben is robbanhat, ezért melegítés előtt vágjuk apró darabokra – vagy még jobb, ha be sem tesszük a mikróba.
Sok anyuka fagyasztja le a tejet későbbi felhasználásra, ami fantasztikusan jó dolog – feltéve, ha nem mikrohullámú sütőben melegíti újra. Ugyanúgy, ahogy az ételt a tányéron, a tejet is az üvegben egyenetlenül melegítik fel a mikrohullámok. A tejben lehetnek egészen forró részek is, amelyek akár súlyos égési sérüléseket okozhatnak a kisbabáknak. Mi a megoldás? Az anyatejet edénybe engedett forró vízzel olvasszuk fel, majd melegítsük meg. Jó megoldás az is, ha vásárolunk egy üvegmelegítőt.
A feldolgozott húsok gyakran tartalmaznak vegyszereket és tartósítószereket, amelyek meghosszabbítják az eltarthatóságukat és ízletesebbé teszik őket. Ezekben az anyagokban azonban a mikrohullámok hatására olyan kémiai változások mehetnek végbe, amelyek károsíthatják az egészségünket.
Előfordul, hogy a mikrózott rizs fogyasztása ételmérgezést okoz. Az ok nem más, mint egy Bacillus cereus nevű, rendkívül ellenálló baktérium. Magas hőmérsékleten ugyan a baktériumok elpusztulnak, de olyan mérgező spórák termelődhetnek, amelyek meglepően hőállóak. Számos tanulmány megerősítette, hogy amint a rizs kikerül a mikrohullámú sütőből és szobahőmérsékleten hagyjuk, a benne lévő spórák elszaporodhatnak, és ételmérgezést okozhatnak. A probléma megelőzhető, ha a rizst közel forráspontig melegítjük, majd melegen tartjuk.
A csirkét fogyasztás előtt alaposan hőkezelni kell (sütéssel, főzéssel), hogy eltávolítsuk az összes baktériumot, amik esetleg elszaporodtak benne a felhasználás előtt. Magas hőmérsékleten, egyenletes hőkezeléssel ezek a veszélyes bacik elpusztulnak, ám a mikró nem bír el velük. Mivel a mikrohullámú sütő nem süti meg teljesen vagy egyenletesen a hús minden részét, nagyobb valószínűséggel maradnak életben benne baktériumok, például a szalmonella. Egy tanulmányban a nyers húst újramelegítő 30 résztvevő közül mind a 10 mikrohullámú sütőt használó beteg megbetegedett, míg a serpenyőt használó 20 embernek nem lett semmiféle panasza. Ez jól mutatja, hogy mennyi baktérium képes életben maradni a mikróban készült húsban más főzési módszerekhez képest.
Ha meg szeretnénk melegíteni a délről maradt zellert, kelkáposztát vagy spenótot, akkor a mikró helyett inkább hagyományos sütőben tegyük. A mikrohullámok hatására ugyanis a természetben előforduló nitrátok (amelyek egyébként teljesen veszélytelenek) nitrozaminokká alakulhatnak, amelyek rákkeltőek lehetnek.
Ugyanaz a kémiai átalakulás, amely a spenótban zajlik, végbemegy a nitrátban gazdag céklában is. Még jó, hogy hidegen is ugyanolyan finomak, így akár meg sem kell melegítenünk ezeket a zöldségeket.
Amikor az erős paprikát a mikrohullámú sütőben melegítjük, a kapszaicin – a fűszeres ízt adó vegyi anyag – a levegőbe kerül, így irritálhatja a szemet és a torkot, akár olyan mértékben, hogy légzési nehézség is felléphet. Megéri?
A gyümölcsökben lévő nedvesség felforr, gőz keletkezik, és felrobbanhat (akárcsak a tojás). Robbanó gyümölcsök után takarítani pedig nem igazán kellemes dolog – az esetleges égési sérülésekről nem is beszélve.
Maradt egy kevés főtt krumpli, és szeretnénk felmelegíteni? Ne a mikróba tegyük, hanem a tűzhelyen vagy a sütőben melegítsük, főleg akkor, ha nem tettük hűtőbe. Szobahőmérsékleten ugyanis már viszonylag rövid idő alatt elszaporodhat egy baktérium a krumplin, amit jobb lenne nem elfogyasztani, és amivel a mikró nem tud elbánni.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre