Alvászavar? 4 módszer, ami gyógyíthatja az álmatlanságot

Az alvás kulcsfontosságú az agyi működéshez, a memória konszolidációjához, a szövetek regenerálódásához, az immunrendszer fenntartásához,a koncentrációhoz, a hormonális szabályozáshoz és a stresszkezeléshez. Az alvászavar árthat a fizikai és mentális egészségünknek.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.05.20. 20:15
ébrenlét alváskutató alvászavar

Az alvászavar összefüggésbe hozható kognitív problémákkal, az immunrendszer gyengülésével, súlygyarapodással, depresszióval, és a krónikus betegségek, például a szívbetegségek, cukorbetegségek és a magas vérnyomás kockázatának növekedésével.

Az alvászavar árthat a fizikai és mentális egészségünknek
Az alvászavar árthat a fizikai és mentális egészségünknek Fotó: pexels.com

4 módszer az alvászavar ellen.

Merijn van de Laar, holland alváskutató úgy véli őseink tartogathatják a kulcsot ahhoz, hogy alvásunk rendben legyen.

Az alvás alig változott azóta, hogy a paleolitikum emberi képviselői mélyen aludtak barlangjaikban. Hogyan aludjunk úgy, mint egy ősember?

– jegyzi meg az alváskutató.

Merijn van de Laar hozzátette, míg az ősembernek a kardfogú tigrisek jelentették a legnagyobb éjszakai aggodalmat, addig ma a stressz és a közösségi média tart minket ébren. Azonban a megoldások ugyanazok. Négy javaslatot oszt meg, hogy alhatunk jobban akár három hét alatt.

Engedd el a nyolcórás szabályt

A szakértők általában azt javasolják, hogy a felnőttek hét és kilenc órát aludjanak. Az alváskutató szerint rendben van, ha csak hat órát alszunk.

Az átlagos szubjektív alvásidő alig kevesebb, mint hat óra, és majdnem 7,5 óra között van. A hatórás alvás általában nem hoz több egészségügyi problémát, mint a nyolcórás alvás.

– mondta van de Laar.

Azonban óvakodni kell attól, hogy kevesebbet aludjunk. Egy 2019-es tanulmány megállapította, hogy azoknak a középkorú felnőtteknek, akik magas vérnyomással vagy cukorbetegséggel éltek, és kevesebb mint hat órát aludtak éjszakánként, kétszer akkora volt a kockázata a szívbetegségek vagy a sztrók okozta halálnak, mint azoknak, akik hosszabban aludtak. A szívbetegségben vagy sztrókban szenvedők esetében háromszoros volt a kockázat a rák miatti halálra, ha kevesebb mint hat órát aludtak éjszakánként – írja a New York Post.

Vizsgáld meg az éjszakai ébrenléttel kapcsolatos hozzáállásodat

Ha éjszaka ébren fekszel, ne aggódj. Van de Laar szerint az ébren töltött idő normális, csak akkor problémás, ha nyugtalan vagy szorongó vagy.

Elfelejtettük, hogy ébren fekszünk, mert az iparosodott országokban nagyobb alvási nyomásnak vagyunk kitéve a rövidebb lefekvési idő miatt

– mondta az alváskutató.

A kutató hozzátette, hogy természetesebb helyzetben, ahol még a legjobb alvók is sokat fekszenek ébren (mint például a tanzániai hadza törzs), az ébrenlét más és kevésbé problémás formát ölt.

 Tudd meg, hogy mennyi alvásra van szükséged

Kísérletezz azzal, hogy mennyi időt töltesz az ágyban, hogy megtudd, mi az, ami a legjobban pihentet. Ha rendszeresen ébren vagy és nyugtalannak érzed magad éjszaka, akkor próbálj meg rövidebb lefekvési időt bevezetni annak érdekében, hogy növeld az alvási nyomást. A cél kezdetben nem az, hogy jobban aludj, hanem hogy rövidebb időt tölts ébren. Ha folyamatosan alszol, de úgy érzed nem aludtál eleget, akkor fontold meg, hogy növeld az ágyban töltött időt.

Ha továbbra is pihentetőek az éjszakáid, és napközben jobban működsz, vagy akár kevésbé érzed magad álmosnak, akkor tudod, hogy jó úton jársz

– jegyezte meg az alváskutató.

Tartsd tiszteletben a cirkadián ritmusodat

A cirkádián ritmus a tested 24 órás órája, szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusokat, a hormonok felszabadulását, az étvágyat, az emésztést és a testhőmérsékletet. Ezeket a természetes folyamatokat nagymértékben befolyásolja a fény és a sötétség.

Próbáld meg kideríteni, mi a biológiailag meghatározott nappali-esti ritmusod, és próbáld meg minél inkább követni azt

– tanácsolta Van de Laar.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás