A konyhában rengetegen használják, de kevesen tudják, hogy gyógyerővel is bír. Azonban a rozmaring jótékony hatásai nem az ételben érvényesülnek: sokkal hatásosabb, ha szagolgatjuk.
A decemberi időszak az illatoké, az aromapárologtatóké és az illóolajoké; de rozmaringolajat elég ritkán használunk ilyen célra. Pedig a rozmaring jótékony hatásai az olajon, pontosabban a szagláson keresztül is érvényesülnek. A népi gyógyászatban régóta ismert ez a gyógynövény, ma már inkább fűszerként használjuk sültekhez, halas ételekhez. Pedig érdemes teaként is fogyasztani, sőt az illóolaja is kincset ér; kutatások szerint a rozmaring illata akár 75%-kal javíthatja a memóriát.
Igazi gyógyír
A rozmaring jótékony hatásai közül a legközismertebb az immunerősítés, de emellett még számtalan módon támogatja a szervezetet, például gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatásai is vannak. Serkenti a vérkeringést, késlelteti az öregedést, és gyorsítja egyes bőrbetegségek gyógyulását. Amellett, hogy teaként fogyasztja, érdemes az illóolaját is használni.
Javítja a memóriát
A rozmaringban található karnizonsav segít az agyi funkciók működésében, a növény hatóanyagai ugyanis serkentik az agy emlékezőképességét. Egy kísérlet során a résztvevők egyik csoportjával rozmaring illóolajat szagoltattak; a csoport tagjai 60-75%-kal nagyobb eséllyel emlékeztek vissza dolgokra, mint a kontrollcsoport, akik nem kaptak rozmaringolajat. Érdemes tehát a párologtatóba időnként csepegtetni az illóolajából; amiatt is, mert nem csak a memóriát javítja, de fertőtleníti is a szoba levegőjét.
Erre használható még az illóolaja
Nem csak szagolgatás céljából érdemes ezt az illóolajat beszerezni otthonra, hiszen a rozmaring jótékony hatásai máshogy is kihasználhatók. Segít a fejbőr problémáin, megszünteti a haj zsírosodását, a korpásodást. Enyhíti a reumás, ízületi panaszokat, csillapítja a fejfájást, de menstruációs problémák ellen is bevethető. Toroköblögetőként száraz, kaparó toroknál kiváló. Fontos, hogy akár párologtatásra, akár bedörzsölésre használjuk, soha ne lépjük át a napi javasolt mennyiséget – ezt a boltban vásárolt olaj leírásában megtaláljuk. Várandós kismamák, babák, kisgyermekek számára nem ajánlott még párologtatóban sem a használata, magas vérnyomásban szenvedők, epilepsziás betegek számára sem javasolt; krónikus betegséggel küzdők pedig kérjék ki orvosuk tanácsát, mielőtt használják az olajat!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre