Negyven-negyvenöt éves korunk körül vesszük azt észre, hogy olvasáskor, közeli munka végzésekor szemük nem tud a megszokott távolsághoz alkalmazkodni, és közelre nézéskor gyakran megfájdul a fejünk. Sajnos ez a presbiópia, vagyis az öregszeműség jele.
Az olvasás nehézségét eleinte mindenki bolti olvasószemüveggel enyhíti, aztán előbb-utóbb mindenki eljut szakemberhez. Az öregszeműséget rutin szemvizsgálattal diagnosztizálják, amelyet általában szemész vagy optikus végez. A presbiópia természetes folyamat, minden szemen kialakul, általában negyvenéves kor után.
Ezt a látászavart a szemben lévő átlátszó szemlencse működésének természetes öregedése okozza. A szemlencse alakjának megváltozása biztosítja, hogy a tárgyakat élesen lássuk. Szemünk folyamatosan alkalmazkodik, a szemlencse hol domborúbb, hol laposabb lesz. A kor előrehaladtával, a szemlencse veszít a rugalmasságából, ezért egyre nehezebben látjuk élesen a közeli tárgyakat.
Az öregszeműség korrigálható szemüveggel, kontaktlencsével vagy akár fájdalommentes lézeres szemműtéttel is. Rossz hír, hogy az öregszeműség nem elkerülhető, de nem kell bepánikolni: nem vezet sem vaksághoz, sem 200-as dioptriához. Negyven év fölött nagyjából 5–10 évente romlik egy dioptriát a szemünk. A folyamat általában akkor zárul le, amikor eléri az ember a 60-at – ekkorra körülbelül 3 dioptriával kell erősebb szemüveget hordania.
Az öregszeműség tünetei
• Huzamosabb olvasás során a szem elfárad. • A szokásos olvasótávolságból a betűk összemosódnak. • Nehezen megy a fókuszálás.A szemtorna csodákra képes
A minden nap elvégzett pár perces szemtornagyakorlatok rugalmassá teszik a szem izmait, és serkentik a vérkeringést. Nézzünk néhány egyszerű gyakorlatot:
Nézzük a végtelent
Hüvelykujjunkat tartsuk körülbelül 30 centire az arcunktól, és írjunk le vele fekvő nyolcast, vagyis egy végtelen jelet a levegőben. Kövessük a szemünkkel a hüvelykujj körmét anélkül, hogy a fejünket mozgatnánk. Felváltva végezzük a gyakorlatot jobb és bal kézzel, 3-4 percig.
Pislogjunk
Tudatos pislogással, a szem és környékének enyhe masszírozásával cserélődik a könnyfilm, javul a szem vérellátása, a szem körüli izmok ellazulnak.
Nézzünk négyfelé!
Ennél a szemtorna gyakorlatnál a lényeg, hogy míg a fej mozdulatlan marad, addig a szemekkel 4 irányba nézünk: felfelé, lefelé, balra és jobbra – ezt háromszor ismételjük meg
Pillangó gyakorlat
Ez a szemszárazság megakadályozására való szemtornagyakorlat. Előre nézve és egyenesen tartva a fejet, lazítsuk el az arcizmainkat és az állkapcsunkat. 20-szor nyissuk ki, majd csukjuk be a szemünket. A mozdulat a pillangó szárnyainak a mozgásához hasonlít, finoman végezzük a gyakorlatot, minden különösebb erőfeszítés nélkül.
Napfürdő
Napsütéses időben – lehetőleg ne délben – csukjuk be a szemünket, fordítsuk a fény felé és hagyjuk ellazulni a szemeinket. Ez addig tartson, ameddig jól esik, de maximum 5 percig.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre