Bár sokan úgy érzik – gyakran még a kezdeményező fél is –, hogy a világ vége jön el váláskor és a sérüléseik soha nem gyógyulnak meg, hiszen a testi és a lelki egészséget is megviseli egy házasság felbomlása, valójában nem kell ezeket a terheket életünk végéig cipelni.
A házasságot a gyerekek és az anyagi összefonódások miatt sokan akkor is fenntartják, ha mindkét fél számára – és akár a gyerekeknek is – az lenne a jó megoldás, ha külön folytatnák az életüket. Pedig amikor egy kapcsolat a végéhez ért, amikor nincs már benne az, amiért a pár a közös élet mellett tette le a voksát, akkor el szabad válni.
A válás valamennyi szereplőt megviseli, ez a második legstresszesebb helyzet, amellyel egy ember élete során találkozhat egy szeretett személy halála után. A válássérülés testi tüneteket is produkálhat, válás alatt és utána is előfordulhatnak például étkezési zavarok. Ez gyakori tünet a váló párok mindkét tagjánál.
„Sokan nem mernek segítséget kérni, azt hiszik, meg tudnak birkózni a fájdalommal. Pedig érdemes szakemberhez fordulni, hogy megértsük, elfogadjuk a helyzetet, és aztán magunk mögött tudjuk hagyni” – idézte fel tapasztalatait Szalai Valéria párkapcsolati coach. „A válás után szükséges a gyászfeldolgozás, hiszen valami véget ért. El kell búcsúztatni a régit, hogy megszülethessen valami új, amit a régi tapasztalat táplál, de egy új jövő lehetőségét nyújtja. A változás nem mindig könnyű először, hiszen lebontani a régi mintákat fájdalommal jár.”
Tanulmányok szerint a férfiak többet szenvednek a válás során, ugyanis hajlamosak elzárni az érzéseiket, nehezebben birkóznak meg a depresszióval és a szorongással. Aki az említett problémák bármelyikével küzd, mindenképpen kérjen segítséget egy terapeutától.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre