A szelektív hallás nem csak a kamaszok fegyvere, amikor a szülői intelmeket elengedik a fülük mellett és csak a nekik kellemes információra reagálnak, vagyis csak azt hallják, amit hallani akarnak. A szelektív hallás valóban létezik.
Amikor egy hangos környezetben csak a beszélgetőpartnerünkre koncentrálunk, azt „koktélparti effektusnak” is nevezik. Ez a szelektív hallás lényege, ami nem arról szól, hogy kényünk-kedvünk szerint, csak a kényelmes dolgokat halljuk meg, hanem arról, hogy eldöntjük, mi az, amit tényleg meg akarunk meghallani, illetve meg kell hallanunk.
Amikor tévézünk, vagy a laptopot, telefont bújjuk, nem halljuk meg, ha közben valaki elkezd beszélni hozzánk. Az agyunk ilyenkor a tévé hangját az ember hangja fölé helyezi, mert az eredeti célunk az volt, hogy végignézzük a műsort vagy a lejátszott videót.
A zavaró zajok és társalgások kiszűrésének tudományos létezését is bebizonyították a kutatók. Eredményeik szerint nem a fül, hanem az agy összpontosít a lényegi hangokra, míg minden mást kirekeszt.
Amikor az agy irányítja a fület
A szelektív hallás megfigyelése sokat segít a kutatóknak az öregedéssel járó járó funkcióromlás, a figyelemhiányos zavar, vagy a nyelvelsajátítási zavarok vizsgálatában.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre