Az egyik legkedveltebb női mozgásforma a pilates. Nincs dübörgő zene, erőteljes hangú edző és teljesítmény kényszer, de korántsem arról csak arról szól, hogy lazítsunk, hiszen a Pilates-módszer az erőközpontra összpontosítva erősíti és nyújtja az egész testet. Nézzük, milyen érdekességeket érdemes még tudni róla?
1. A pilates atyja a német Joseph Pilates volt, aki 1880-ban született, édesapja cirkuszi artista volt. A kisfiú azonban tölcsérmellel jött világra, és már gyerekkorától asztmától és reumatikus ízületi panaszoktól szenvedett. Ennek ellenére fontos volt számára a fizikai erőnlét: síelt, búvárkodott, jógi és bokszoló is volt, és még 70 évesen is ereje teljében volt.
2. Pilates az I. világháború után a hadifogságban sérült katonák rehabilitációjával foglalkozott, itt tette le az alapjait tornájának. 1930-ban kezdte oktatni módszerét, aminek a lényege az egész izomzat egyenletes és harmonikus erősítése, a testtudat kialakítása.
3. Joseph Pilates szőnyegre dolgozta ki gyakorlatait, amelyek folyamatos végrehajtása során az egész test megváltozik. Kezdetben a táncosok „csaptak le” a pilatesre, ami úgy erősít, hogy a test áramvonalas marad: karcsú, szálkás izmokat, laposabb hasat, karcsúbb derekat és combokat eredményez és a gyakorlatok hozzáigazíthatók mindenki egyéni igényeihez.
4. A mozdulatok a keleti és a nyugati mozgásformák ötvözetei, ugyanis a test és az elme mindvégig azon munkálkodik, hogy hajlékony, megnyúlt izmokat fejlesszen. A nyújtást és erősítést a légzéssel és koordinációval kombinálja a test egyensúlyának kialakítására. Minden gyakorlatot csak kevésszer ismétel, hogy folyamatosan ébren tartsa az elme figyelmét.
5. Téves, hogy a pilates kifejezetten női torna, bár kétségtelen, hogy az érdeklődők között nagy számban vannak azok a 40 év körüli és feletti nők, akik nem találják helyüket a fitnesztermekben. Ez az edzés azonban mindenkinek segít, férfiak, fiatalok és idősek, hivatásos sportolók, sőt, bármilyen ízületi- vagy sérülés nyomán kialakult probléma miatt mozgásukban korlátozottak számára is ajánlják a szakemberek.
6. A pilates nem jóga, bár mind a kettő a szellem és a test gyakorlata, és mind a kettő a mozgásra és a jelen pillanatra koncentrál. A jóga inkább a gerinc és a végtagok erősítésére, hajlékonyságának növelésére, míg a pilates először a hasüregi izmok fejlesztésére fókuszál, amit a szimmetrikus izomzat és az általános hajlékonyság növelése követ és a légzéstechnika is különbözik.
7. A pilates koncentrálni is megtanít, hiszen ezeket a gyakorlatokat nem lehet úgy végezni, hogy közben fejben bevásárolunk, vagy azon gondolkodunk, hogy ki viszi reggel a gyereket az óvodába. Alapelve: a tudat az, amely építi a testet, vagyis teljes tudatoddal jelen kell lenned az órán.
8. A pilates ma nagyon divatos, de nem mindegy, hogy milyen az edző. Így lehet felismerni, ki a jó szakembert: a pilates edző tanít, kicseréli a helytelen mozgásmintákat, és az edzéseken nem enged teret a figyelemelvonó beszélgetésnek. A jó pilates órának van dinamikája, az óráknak jól elkülönülő eleje, közepe és vége van.
9. Azonnal érezhető hatása a kellemes fáradtság, finom izomláz másnap a legmélyebben fekvő izmokban, este pedig pihentető, mély álom vár és olyan érzés fog el, mintha megnyúltunk volna.
10. Joseph Pilates célja az egészséges ember létrehozása volt, aki a rendszeres gyakorlásnak köszönhetően el sem jut oda, hogy beteg legyen.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre