
Tízezer holttest a lábad alatt – a Kolosy tér sötét titkát ma is őrzik a föld alatti sírok
A hangos forgalom alatt egy láthatatlan világ rejtőzik.
A római kori leleteket találták Óbudán, a régi Szeszgyár területén. A Mithrász-szentély falai több tonnásak, csak daruval lehetett kiemelni.
A Mithrász-szentély egy föld alá rejtett, zárt szertartási hely volt, amelyet a rómaiak építettek a Mithrász-kultusz követői számára. Mithrász egy perzsa eredetű istenség volt, akit a rómaiak a fény, az igazság és a harc isteneként tiszteltek. A szertartások titkosak voltak és kizárólag férfiak vehettek részt rajta. A szentélyek azért voltak sötét, barlangszerű helyek, hogy utánozzák Mithrász barlangba végzett tetteit. Ilyen híres jelenet például, amikor leöl egy bikát. Ez szinte minden ilyen szentély falán megjelenik. Ezek a szentélyek ma ritkaságnak számítanak, különösen ilyen jó állapotban. Ezért szenzációs, hogy Óbudán sikerült találni egyet, különösen ilyen jó állapotban.
A szakemberek óriási daruval emelték ki a kétezer éves Mithrász-szentély falait, amelyek Aquincum területén, egy építkezési munkagödör mélyén rejtőztek évszázadokon át.
Megtudtuk: a többtonnás római kori falakat speciális acélszerkezetekkel emelték a felszínre, hogy a régészek biztonságban tovább vizsgálhassák őket.
A jelenet olyan volt, mintha egy történelmi filmet forgatnának – csak épp valódi kövekkel, valódi múlttal. A romok kiemelését a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei felügyelték.
A szentély falait menteni kellett, mielőtt az építkezés végleg betemette volna őket. A szakemberek nem kisebb feladatot vállaltak, mint hogy a hatalmas falrészeket egészben emeljék ki és ezt sikerült is végrehajtani, látványos technikai bravúrral.
A speciális vágó eszközökkel alávágott falak közé acéllemezeket dugtak és sárga dobozokat építettek köréjük. Ezeket a dobozokat megtöltötték murvával, hogy a súly egyenletes legyen, a szentély falai ne boruljanak össze. Ezekben a dobozokban egy állagmegóvást segítő raktárterületre viszik a szentélyt. Majd 2027-ben, a Waterfront City ötödik ütemének beruházását követően ki fogják állítani a Mithrász-szentélyt, restaurált állapotban. A római kori emlék mindenki számára szabadon látogatható lesz.
Mint azt a Metropol megírta, már az építkezés megkezdésekor felfedezték a szentélyre utaló maradványokat. A terület déli részén olyan épületelemek és római kori utcarészletek kerültek napvilágra, melyek a Katonaváros hadi-katonai városrészét képezik. Milbich Tamás, a BTM Aquincumi Múzeuma Ókortörténeti Főosztályának munkatársa már akkor azt mondta, hogy egy Mithrász-szentélyről van szó. Most ez már bebizonyosodott és sikeresen ki is emelték a történelmi leletet.
Az eset újra bebizonyította, hogy Budapest alatt még rengeteg titok rejtőzik, és egy egyszerű munkagödör is képes feltárni egy letűnt világ darabjait.
A hangos forgalom alatt egy láthatatlan világ rejtőzik.
Budapest modern közlekedése mögött hosszú fejlődéstörténet van.
Kísérteties jelenségről számolnak be azok, aki Kisfaludy Károly síremléke közelében járnak.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre