Zsír helyett izzadság – kivéve, ha vezérkari főnök vagy?

Erőnléti tesztek, hosszú távú futás, kitartás. Mindezek alapfeltételei a katonai szolgálatra való alkalmasságnak. Ehhez képest Ruszin-Szendi Romulusz nem az edzőteremben izzadt, hanem közpénzből plasztikai sebészetre vonult, hogy zsírleszívással és tokaeltávolítással pofozza ki fizikumát. Míg az állomány futott, ő feküdt, reméljük kényelmesen. Na de milyen teszteken is kell pontosan megfelelniük a katonáknak? Most megmutatjuk.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.07.01. 13:52
Módosítva: 2025.07.01. 14:24
Ruszin-Szendi Romulusz zsírleszívás alkalmasság

Ha valaki katona szeretne lenni, akkor szigorú kritériumoknak kell megfelelnie. Kemény tesztekkel mérik fel a frissen felvételizők egészségügyi, pszichés, illetve fizikai állapotát, de ugyanez vonatkozik a hivatásos állomány tagjaira is, akik állóképességét évente felülvizsgálják. Bár maga a vezérkar főnöke határozza meg, hogy milyen gyakorlatokat kell megcsinálni és ki az, aki azokon megfelelt, Ruszin-Szendi Romulusz, a Tisza Párt tanácsadója inkább úgy döntött, hogy elmegy zsírt leszívatni, ahelyett, hogy kicsit edzésbe hozta volna magát. De mik is pontosan a követelmények és egyáltalán kiből lehet katona?

katona
Szigorú kritériumoknak kell megfelelni annak, aki katona szeretne lenni Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI

Ha valaki hivatásos katonai szolgálatot szeretne teljesíteni, akkor tudnia kell, hogy már az egyetemi felvételi eljárás komoly fizikai erőnlétet igényel. Az alkalmassági vizsgálatok célja, hogy elbírálják valóban alkalmasak-e a katonai pályára a tisztjelöltnek, altisztjelöltnek, illetve a honvédségi ösztöndíjasnak jelentkezők. A felvételi eljárás során nézik az egészségügyi állapotot, a pszichés állapotot, illetve a fizikai állóképességet is. Hogy milyen gyakorlatokból áll össze a konkrét alkalmassági feladatsor, azt a Honvéd Vezérkar főnöke határozza meg.

Ezeket a feladatokat kell teljesíteni, ha katona akarsz lenni

  • Fekvőtámaszban karhajlítás-nyújtás, illetve térdelő fekvőtámaszban karhajlítás-nyújtás
     Mindkét esetben 2 perc áll a jelentkező rendelkezésére és ez idő alatt meg kell csinálnia legalább 10 szabályosan végrehajtott gyakorlatot. Ha nincs meg a 10 szabályos gyakorlat, akkor újra kell kezdeni.
  • Húzodzkodás
    A gyakorlatot mindaddig lehet folytatni, amíg a jelentkező két kézzel fogja a nyújtót, de legalább az első ötnek szabályosnak kell lennie, különben elölről kell kezdeni. Pihenésre természetesen közben nincs lehetőség.
  • Hanyatt fekvésből felülés
    Itt is 2 perc áll rendelkezésre és legalább 10 szabályos gyakorlatot kell végrehajtani, különben újra kell kezdeni.
  • Továbbá nézik azt is, hogy mennyire tud kitartóan futni a jelentkező egy 3200 méter síkfutási gyakorlattal.

Katonaként is állandó a fizikai felmérés

Nemcsak a frissen felvételizőknek fontos, hogy a fizikai állóképességük rendben legyen, hanem a hivatásos katonák fizikai állapotát is újra és újra felül kell vizsgálni. Ezt a 9/2024. (VI. 28.) HM-rendelet írja elő. A rendeletben szerepel, hogy az állomány tagja saját maga felelős a fizikai állapota fejlesztéséért, szinten tartásáért, és az előírt fizikai követelmény teljesítéséért, amit évente fizikai állapotfelméréssel kell ellenőrizni.

A fizikai alkalmasság mellett azonban mérni kell az úgynevezett Honvéd Testalkati Követelményeket (HTAK) is. A HTAK a testmagasság szerint előírt testtömeg, valamint előírt testzsírszázalék értéken alapul. Ha az érték nem megfelelő, akkor a katonának részt kell vennie egy életmódváltó programon.

a20230420_Ruszin_Szendi_Romolusz_beszelgetes_Varoshaza_Cser_fg_fmh
Ruszin-Szendi Romulusz, a Tisza Párt rendvédelmi szakpolitikusa, Magyar Péter kedvenc katonája 
Fotó: Heves Megyei Hírlap

Vajon a tokaplasztika is része az életmódváltó programnak?

Mint arról korábban mi is beszámoltunk, Ruszin-Szendi Romulusz, volt vezérkari főnökkel kapcsolatban kiderült, hogy testszírleszívást és tokaeltávolító műtétet is csináltatott magának – a bökkenő, hogy tette mindezt közpénzből, a társadalombiztosítás terhére. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) szerint a Honvédkórház állta a beavatkozás költségeit. Amit a felesége parancsolt meg a tábornoknak. 

 Az önkéntes tartalékos szolgálatra jelentkezőknél nincs konkrét fizikai felvételi, de a képzés során már ott is nagy hangsúlyt fektetnek a fizikai állóképesség növelésére. Aki tartalékos katonának jelentkezik, annak is számolnia kell azzal, hogy sokat kell majd futnia, fekvőtámaszoznia, felüléseznie, illetve menetgyakorlatokon masíroznia.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.