
Felfoghatatlan kegyetlenség: apát és fiát vették őrizetbe egy kétéves kisfiú halála miatt
Úgy vélik, közük lehetett a kicsi halálához.
Figyelmeztető jel lehet ez a három becenév. Önmagukban nem ártalmasak, de felhasználhatóak érzelmi manipulációra a kapcsolatban.
Egyes becenevek valóban meghittséget sugallnak, de előfordulhat, hogy ezek inkább elrejtik a kapcsolat problémáit, mintsem közelebb hoznák a partnereket egymáshoz – figyelmeztet dr. Mark Travers pszichológus, aki a Cornell Egyetemen és a Colorado Egyetemen szerzett diplomát. A Psychology Today oldalán közölt írásában három olyan becenevet említ, amelyek szerinte a kapcsolat végét jelezhetik, különösen, ha rossz szándékkal vagy rossz időzítéssel használják őket.
A „bébi” sokak számára kedves és biztonságot adó megszólításnak tűnhet a kapcsolat elején. Mégis, Travers szerint ezek a szavak hamis intimitást idézhetnek elő, amely nem valódi bizalomra, hanem csupán a kötődés hormonális illúziójára épül.
Az érzelmes nyelvezet oxitocint szabadít fel, ami érzelmi közelség érzését kelti – még akkor is, ha a partnerünk valójában nem nyitotta meg előttünk az érzelmi világát
– írja. Így könnyen előfordulhat, hogy kötődni kezdünk valakihez, aki valójában semmit sem mutatott meg magából.
Az „édesem” szó különösen alattomos lehet, ha arra használják, hogy leszereljék az aggályainkat.
Egy partner így is reagálhat: „Túl sokat agyalsz, édesem. Ne terheld azt a csinos kis fejecskéd!” – mondja Travers. Ezek a mondatok elsőre kedvesnek tűnhetnek, de valójában azt közvetítik: túlreagálod, amit érzel. Ez egyfajta érzelmi infantilizálás – vagyis a másik fél gyermekként való kezelése –, amely hosszú távon súlyosan rombolhatja az önértékelést és a mentális egészséget – írja a Daily Mail.
A harmadik problémás megszólítás az „angyal”. Travers szerint ez gyakran egy veszekedés után kerül elő, és nem az érzelmi feldolgozást, hanem annak elkerülését szolgálja. Például: „Angyalom, ne haragudj.” Bár első hallásra kedvesnek hangzik, valójában eltereli a figyelmet a konfliktus valódi okáról, és csupán átmeneti érzelmi megnyugvást kínál.
Ez az érzelmi megalkuvás egyik formája – a gyengédség segítségével való menekülés az érzelmi felelősség elől
Travers kiemeli: nem minden becenév mérgező.
Az egészséges kapcsolatokban ezek az elnevezések gyakran valódi gyengédséget tükröznek, és még a feszültséget is enyhíthetik. A kulcs az, hogy mi a szándék mögöttük, és mikor használjuk őket
Kale Monk, a Missouri Egyetem család- és párkapcsolat-szakértője arra is figyelmeztet, hogy az újra és újra összeomló kapcsolatok gyakran gyengébb kommunikációval, kevesebb elköteleződéssel és magasabb arányú bántalmazással járnak együtt. Szerinte érdemes megvizsgálni, miért történt szakítás korábban, és hogy ezek az okok újra előjöhetnek-e.
Ne feledjük: rendben van kilépni egy mérgező kapcsolatból – a mentális és fizikai jólléted fontosabb bárminél
– hangsúlyozza.
Úgy vélik, közük lehetett a kicsi halálához.
Chili, a törpemalac elképesztő kalandja.
Lenyűgöző felvétel látott napvilágot.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.