
Késelés történt, hajtóvadászatot indított a rendőrség
Mentőhelikoptert riasztottak, lezárták a környéket.
A múlt heti estékhez hasonlóan ezen a héten sem lesz okuk panaszra a csillagászat szerelmeseinek, miután továbbra is alaposan elkényeztet minket ezen a fronton a július. Mutatjuk a következő esték leglátványosabb égi jelenségeit!
Folyatódik a szemet gyönyörködtető csillagászati események sora a következő napokban, méghozzá ugyanazzal a lendülettel, ahogy azt a múlt héten már megszokhattuk az idei júliustól. Vagyis ezúttal is majd’ minden nap – pontosabban este – részünk lehet majd valamilyen csodában a szabad szemmel is megfigyelhető égi jelenségnek köszönhetően. Mutatjuk, hogy mikor, merre és miért érdemes az égboltot kémlelni!
Már a hét első estéjén, azaz július 7-én, hétfőn érdemes felfelé nézni, méghozzá egy látványos együttállás apropóján! Az esti égbolton ugyanis 22 óra 15 perckor megfigyelhetjük a Hold és a Skorpió csillagkép Antares nevű csillagának az együttállását. Ebben az esti időpontban a már 91%-os fázisban járó Holdtól mindössze 1,5 fokos távolságban lesz megtalálható a csillag, nagyjából 15 fokkal a horizont felett. Akik nemcsak éles szemmel, hanem egy távcsővel is rendelkeznek, azoknak érdemes lesz kint maradni az este folyamán a szabad ég alatt, mert ők az eszközön keresztül megpillanthatják majd a Skorpió csillagkép egy másik szereplőjét, a Paikauhale csillagot is, amint 23 óra 46 perc magasságában súroló fedést produkál majd az égen.
Július 9-én, szerdán is egy együttállásé lesz majd a főszerep, ám ekkor az immár 99%-os Hold partnere egy, a Nyilas csillagképből érkező égitest lesz, a Kaus Media, amely 22 óra 15 perckor a szürkületi égbolton 1,2 fokos távolságban látszik majd a majdnem teljesen meghízott égi kísérőnktől. Az igazán látványos párost a délnyugati horizont felett 10 fokkal kell majd keresni – hívja fel a figyelmet a honlapján a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
Rögtön másnap, azaz július 10-én, csütörtökön utoljára láthatjuk, vagyis elbúcsúzhatunk egy időre a Merkúr-sarlótól. Ezt megfigyelni már szükségeltetik majd némi rutin, de nem ígérkezik lehetetlen küldetésnek: a 30%-os fázisú bolygó napközben 14 óra 30 perckor 61 fokos magasságban delel majd az égbolton. Segítséget jelent az észlelésében, hogy mindez 0,9 magnitúdós látszó fényességgel és viszonylag jól látható átmérővel történik majd a Merkúr részéről.
Szintén július 10-én gyönyörködhetünk majd a szép, kövér teliholdban is, amely már a Nyilas csillagképben lesz látható!
A két záró előadás a hétvégére marad a július égbolton: 12-én, szombaton a Merkúr helyét egy másik kőzetbolygó, a Mars veszi át, amely két, szabad szemmel is látható, ám nagyon halvány csillag, név szerint a khí Leo és az 59 Leo között bukkan majd fel, 22 óra 10 perckor. A három égitest a Földről nézve szinte egy vonalban lesz majd látható a nyugati horizont felett 7,7 fokkal.
Vasárnap aztán a Vénuszt is az égi színpad fellépői között köszönthetjük majd: testvérbolygónk július 13-án, pontban hajnali fél 4-kor kerül együttállásba a Bika csillagképben található, Hyadok nevű nyílthalmazzal. A látvány valódi megkoronázása lesz majd a hétnek: a Földről nézve olyan lesz, mintha a horizont felett 11 fokos magasságban az Esthajnalcsillag odacsapódna a nyílt halmazt alkotó csillaglánc végére, utolsó csillagként.
Ráadásul ezzel még mindig nincs vége a júliusi égi jelenségek sorának, sőt: az igazán nagy durranás a hónap végén érkezik, ám erről a jövő héten írunk majd részletesebben!
Mentőhelikoptert riasztottak, lezárták a környéket.
Brutális vihar söpört végig a városon.
Az épületmonstrum folyamatosan mozogna.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.