Lélegzetelállító csillaghullás jön: ekkor figyelheted meg a nyár legszebb égi jelenségét

Nemsokára két meteorraj fogja különlegessé varázsolni az éjszakai égboltot. A Déli Delta Aquaridák és az Alfa Capricornidák is látványos csillaghullást ígérnek.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.07.28.
Módosítva: 2025.07.28.
Déli Delta Aquarida tűzgömb Alfa Capricornida meteorraj

Két meteorraj, a Déli Delta Aquaridák és az Alfa Capricornidák is látványos csillaghullást ígérnek nekünk július végére. Bár ezek nem a legismertebb rajok közé tartoznak, mégis a számítások szerint óránként akár 20–25 hullócsillagot is megfigyelhetünk majd – ráadásul az egyik meteorraj felfedezése magyar csillagász nevéhez fűződik. 

csillaghullás
Ha szereted a csillaghullásokat, most érdemes lesz éjszakázni! Fotó: Varga György / MTI

Érdemes lesz éjszakázni!

A csillagászati jelenség fénypontja július 30-ról 31-re virradó éjszaka lesz, éjfél és hajnali 3 óra között, de már július 29-től is érdemes nyitva tartanunk a szemünket. Ebben az időpontban ugyanis egy derült, fényszennyezéstől mentes helyszínről akár óránként 20–25 meteor is látható lehet szabad szemmel. 

Bár ez a két raj nem tartozik a legismertebbek közé – mint például a Perseidák –, de együtt különleges látványt nyújtanak. Az Alfa Capricornidák különösen érdekesek, mert gyakran produkálnak lassú, fényes tűzgömböket, amelyek akár több másodpercig is ragyoghatnak az égen. 

Július 29-én, kedd estétől is már érdemes az eget figyelni, hiszen a két meteorraj aktivitása is fokozódik.

– áll a Svábhegyi Csillagvizsgáló oldalán. 

Ráadásul magyar vonatkozása is van az eseménynek. Az Alfa Capricornidák meteorrajt Konkoly Thege Miklós, az egyik legjelentősebb magyar csillagász fedezte fel 1871-ben a felvidéki Ógyalláról. 

Tippek a megfigyeléshez: 

  • A meteorok a Vízöntő és a Bak csillagképek irányából érkeznek. Érdemes tehát délkelet felé fordulni, lehetőleg olyan helyről, ahol nincs akadály a horizont közelében.  
  • Városoktól távoli mezők vagy magaslatok, Budapesten a Hármashatár-hegy vagy a Gellért-hegy is ideális választás lehet. 
  • A meteorok szabad szemmel is jól megfigyelhetők, nem szükséges hozzá sem távcső, sem binokulár, sőt minél szélesebb területet látunk, annál jobb.  
  • A megfigyelést érdemes szerda este 22 óra után kezdeni, amikor már sötét van, és a Hold is lenyugodott. 

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.