
Ha ezt tapasztalod, azonnal cselekedj!
Manapság az emberek többsége nem csupán rendelkezik mobiltelefonnal, de sokan az életük egy jelentős részét is azon töltik, legyen szó a barátokkal való kapcsolattartáson át az ügyintézésekig. A technológiára való támaszkodás azonban annak is kitesz minket, hogy online csalók áldozataivá válthatunk: amennyiben nem vagyunk elég elővigyázatosak, a bankszámlánk bánhatja – elég hozzá egy riasztó telefonhívás vagy egy SMS. Nemrég egy kiberbiztonsági szakértő hívta fel a figyelmet egy egyszerű jelre, ami arra utalhat, hogy feltörték a mobilunkat.
Akash Mahajan kiberbiztonsági szakértő, a Kloudle alapítója és vezérigazgatója szerint van egy félreérthetetlen nyom, amely egyben a legmegbízhatóbb jele is annak, hogy az okostelefont feltörték.
A számítógépekkel ellentétben az okostelefonok ritkán mutatják a veszélyeztetettség nyilvánvaló jeleit, egészen addig, amíg jelentős károk nem keletkeznek.
- magyarázta el Mahajan.
Azonban, ha az akkumulátor hirtelen sokkal gyorsabban kezd lemerülni, az aggodalomra adhat okot.
Az akkumulátor lemerülése egyike azon kevés korai figyelmeztető jeleknek, amelyek a mindennapi felhasználók számára is elérhetők. Az akkumulátor teljesítményével kapcsolatos éberség lehet az első védelmi vonal az egyre kifinomultabb fenyegetések ellen
- mondta el a szakértő.
Mahajan elmagyarázta, az akkumulátor gyors lemerülésének oka az, hogy a hackerszoftverek gyakran csendben futnak a háttérben, távoli szerverekre továbbítják az adatokat, nyomon követik a tevékenységeket vagy eltérítik a telefon feldolgozási teljesítményét. Mindez nagy mennyiségű energiát fogyaszt.
Amikor a teljesen feltöltött telefon hirtelen a szokásosnál sokkal gyorsabban kezd lemerülni, anélkül, hogy a használati szokások megváltoztak volna, az erős jele annak, hogy rosszindulatú szoftverek futnak a háttérben
- tette hozzá Mahajan, a Unilad beszámolója szerint.
A biztonsági szakértő a következő öt lépést javasolja azoknak a mobilfelhasználóknak, akik azt gyanítják, az okostelefonjukat feltörték.
Aktiváld a repülő üzemmódot, és kapcsold ki a Wi-Fi-t, valamint a Bluetooth-t. Ez megszakítja a kapcsolatot az eszköz és a potenciális hackerek között, megakadályozva a további adatlopást, amíg sikerül megoldani a problémát.
Telepíts egy megbízható mobilbiztonsági alkalmazást a hivatalos alkalmazásboltból - például a Google Playről vagy az Apple App Store-ból -, és végezz teljes rendszervizsgálatot. Ezek az alkalmazások képesek azonosítani és eltávolítani az eszközön rejtőző rosszindulatú programok legtöbb formáját.
Egy másik, biztonságos eszközzel azonnal módosítsd az e-mailek, a banki alkalmazások, a közösségi média és más fontos szolgáltatások jelszavát. Erős, egyedi jelszavakat hozz létre, és engedélyezd a többlépcsős azonosítást is, ahol ez lehetséges.
Frissítsd az operációs rendszert a legújabb verzióra, mivel a frissítések gyakran tartalmaznak biztonsági javításokat az ismert biztonsági résekhez. Távolíts el minden gyanús vagy ismeretlen alkalmazást, és vond vissza a felesleges alkalmazásengedélyeket, különösen azokat, amelyek hozzáférést kérnek a névjegyekhez, a kamerához vagy a tartózkodási helyhez.
A súlyos kiberbűnözéseket mindenképpen jelentsd az illetékes irányító szervnek. Pénzügyi csalás esetén azonnal lépj kapcsolatba a bankoddal, amelynek speciális protokolljai vannak az ilyen incidensek kezelésére.
Felháborító, amit fényes nappal művelt a férfi.
Már hónapok óta szörnyű fájdalmak gyötrik a bényei kislányt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre