Ez történik, ha Erdő Pétert pápává választják

Hamarosan kezdetét veszi a konklávé. Egyes szakértők szerint a pápaválasztás egyik esélyese a magyar bíboros, Erdő Péter.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.05.04. 07:00
Módosítva: 2025.05.04. 10:02
érsek pápa bíboros

Erdő Pétert tartják a pápai trón egyik esélyesének. Érszegi Márk Aurél Vatikán-szakértő ugyan nem bocsátkozik találgatásokba, hogy pontosan mekkora a realitása annak, hogy Szent Péter székébe valóban a magyar bíborost ültessék a május 7-én kezdődő konklávén, de arra a kérdésre szívesen válaszolt, milyen hatása lenne a történelmi sikernek a magyar diplomáciára és politikára nézve.

Erdő Péter
Erdő Péter a pápaválasztás egyik esélyese  Fotó: Mirkó István

– Mindenekelőtt azt kell világosan látni, hogy bárkit is választanak meg pápának, ő római pápa lesz, nem pedig lengyel, német vagy éppen magyar – jelentette ki Érszegi.

Ahogy valaki elfoglalja Szent Péter székét, megváltozik a világlátása, vagyis egy teljesen új szemszögből kell néznie az egyházat is. Ez természetesen nem írja felül a származását és a korábbi életét sem teszi semmissé. Ez azt is jelenti, ha Erdő Pétert pápává választják, az nem szünteti meg a hazaszeretetét

 – mondta a szakértő, aki szerint Erdő megnyilvánulásaiban továbbra is visszaköszönne a magyarsága, illetve a közép-európaisága.

Felmerülhet a kérdés, hogy az új pápának Vatikán államfőjeként le kell-e mondania a korábbi állampolgárságáról.

Vatikán eleve azért jött létre, hogy a mindenkori egyházfőnek egyfajta világi függetlenséget biztosítson, vagyis, hogy ne legyen más állam államfőjének, uralkodójának az alávetettje. Az állampolgárság ugyanis azzal jár, hogy a törvényei mindig vonatkoznak az illetőre. Hozzáteszem, a római pápa nincs rászorulva, hogy Vatikán állampolgára legyen, hiszen uralkodó. Mi több, akkor is szuverénnek számított, amikor nem létezett a városállam 1870 és 1929 között

– magyarázta Érszegi Márk Aurél.

Ferenc pápa egyébként a megválasztása után elment az argentin konzulátusra, hogy meghosszabbítsa az argentin útlevelét. Ennek az volt az üzenete, hogy továbbra is az argentin törvények alá tartozónak vallja magát.

Május 7-én kezdődik a konklávé  Fotó: Aliona & Pasha/Pexels/Illusztráció

A mindenkori pápa Róma püspöke. Ugyan nincsenek elvárások vagy főleg előírások arra vonatkozóan, hogy a megválasztása után melyik államfővel vegye fel elsőként a kapcsolatot, de kézenfekvő, hogy az elsők között üdvözli az olasz főváros vezetőjét. Vatikánnak mindig is privilegizált kapcsolata volt az olasz állami hatóságokkal. Ferenc pápa temetésén is jól látszott, hogy két delegációt emeltek ki: az olaszt, illetve az elhunyt egyházfő származási országára tekintettel az argentint. Ezek tagjai létszámban is nagyobbak lehettek, mint az összes többié. Ez az egyházi állam protokolljából adódott.

Hogy az új pápát ki köszönti először, csakis azon múlik, hogy a világ államfői milyen sorrendben jelentkeznek nála be.

Erdő Péter pápaként is magyar marad

Ha Erdő Péter foglalhatná el a trónt, az természetesen a magyar állam szempontjából sem lenne közömbös.

 Mindannyian büszkék lehetnénk rá, hogy egy magyar lett az egyház feje. Akkor is örülünk, amikor egy hazánkból származó tudós ér el komolyabb eredményt és kap elismerést. Jogi értelemben természetesen nem lenne következménye, de az a mindenkori pápán múlik, hogy a szülőföldjével való kapcsolatot hogyan éli meg. Szent II. János Pál például a megválasztása után hamarosan hazalátogatott Lengyelországba. XVI. Benedek kétszer is elment Németországba, de Ferenc már nem utazott Argentínába

 – emlékeztetett a szakértő.

Amennyiben Erdő Péter pápaként apostoli látogatást tenne hazánkban, az formailag nem különbözne a többi pápalátogatástól, persze ettől függetlenül nyilvánvalóan egy fokozott érzelmi töltettel járna a magyarok és persze Erdő szívében is.

Az is biztos, ha valakit megválasztanak a katolikus egyház fejévé, gyökeresen megváltozik az élete. A továbbiakban egy meghatározott napirend szerint kell élnie, és új szokásokat kell felvennie. Mindez a szolgálata velejárója.

Fontos feladata, hogy a vatikáni hivatalok élén tevékenykedőket megerősítse a pozíciójukban, vagy éppen leváltsa őket. Amennyiben egyházmegyés főpásztor volt, ki kell neveznie a saját utódját is.

Az új szentatya megválasztást követően nagyjából egy hét múlva megtartja az ünnepi szentmiséjét, ami a péteri szolgálat megkezdése. Erre az eseményre már hivatalosak a különböző államok küldöttségei. Nyilvánvaló, hogy a pápa hazájából egy nagyobb delegáció várható akár állam- vagy kormányfői szinten. A mise után kerülhet sor egy-egy első kapcsolatfelvételre.

A konklávéig még hátravan néhány nap. A már Rómában tartózkodó bíborosok bizonyára addig sem unatkoznak. A II. János Pál által jegyzett apostoli konstitúció egyébként szigorúan tiltotta, hogy még a pápa életében elkezdjenek összeesküvéseket szőni, hogy ki legyen az új egyházfő. Ugyancsak tilos megkörnyékezni egymást különböző ajánlatokkal, például, hogy bizonyos feltételek mellett megválasztják pápának. A jogszabály szerint egyébként az ilyen alkuk a megválasztás pillanatában semmissé válnak. Mindemellett biztosra vehető, hogy a bíborosok ezekben a napokban átbeszélik a világ helyzetét, és egyeztetéseket folytatnak arról, hogyan szeretnék a folytatást, és annak érdekében milyen pápára lesz szükség.
 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás