Elkezdődött a darázsszezon: így védekezhetünk a veszélyes rovarok ellen!

Ellepték a fullánkos rovarok a kerteket, vízpartokat, parkokat. Mivel érdemes védekezni a különböző darázsfajták ellen? Mikor kell szakembert hívni és mit tegyünk ha lódarázzsal találjuk szembe magunkat? Mutatjuk!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.05.07. 09:00
Módosítva: 2025.05.07. 13:52
lódarázs darázs rovar

Megkezdődött az idei darázsszezon, köszönhetően az enyhe télnek és az aszálynak.  Ezek a veszélyes rovarok, főleg az allergiásokra nézve jelentenek veszélyt, de egy egészséges ember is könnyen kórházba kerülhet, ha megtámadják a darazsak. Mutatjuk, mit tehetünk ellenük!

Darazs_03, darázs,
Elindult a darázsszezon, mutatjuk, hogyan lehet védekezni ellenük!  Fotó: Mediaworks-archívum

Ezek a legveszélyesebb darázsfajok Magyarországon

Magyarországon két darázsfajta terjedt el leginkább, a francia és a német darázs. A francia a cserepekre épít tenyérnyi fészket, a német viszont hatalmas kolóniát építhet (egy-egy fészekben akár több 10 ezer darázs is tanyázhat), például a padlás és mennyezet közötti térbe is befészkelhetik magukat a fullánkjaikkal. Emellett találkozhatunk déli papírdarázzsal, kecskedarázzsal, európai lódarázzsal és padlásdarázzsal is. Jelenleg Magyarországon a német darázs és a lódarázs okozza a legnagyobb veszélyt.

Mit tehetünk a darazsak ellen?

Állítsunk darázscsapdát a lakás, ház körül, akár többet is. A hatásos darázscsapda sörből, cukorból, pár csepp ecetből és egy kis mosogatószerből áll. A sör és a cukor azért kell, mert szeretik a darazsak, az ecet azért, mert azt utálják a méhek, a mosogatószernek köszönhetően pedig nem tudnak majd a darazsak kijönni a folyadékból. Ezt az egyveleget töltsük bele valamibe, amibe befelé könnyen megtalálják az utat a rovarok, kifelé viszont nem (például vágjuk le egy PET-palack tetejét, és megfordítva tegyük vissza a palack törzsébe, majd ragasszuk össze a két vágott szélt).

Mit tegyünk, ha darázsfészket találunk?

Semmiképp ne nyúljunk hozzá, mert nem tudhatjuk, allergiásak vagyunk-e a méregre, több száz szúrás pedig még egy egészséges emberre nézve is életveszélyes lehet. Darázsirtó szprével se próbálkozzunk, ha nem látjuk az egész fészket, mert több flakon drága darázsirtót is kifújhatjuk, azzal is csak az épp ott tartózkodó néhány rovart tudjuk megsemmisíteni, a kolónia szempontjából viszont nem okozunk kárt. A megoldás ilyenkor az, hogy szakembert hívunk főleg ha azt látjuk: egy pontból a lakás környékén 8-10 darázs jön ki percenként.

Mi történhet egy darázscsípést követően?

  • Enyhe, viszkető duzzanat keletkezhet a csípés helyén ami általában 1-2 nap alatt meg is szűnik.
  • A csípés helyén 10 cm-nél nagyobb átmérőjű a duzzanat keletkezik. Ilyenkor 3-10 napig is eltart, míg megszűnik a tünet.
  • Szisztémás allergiás reakció alakul ki. Ilyenkor a csípés után pár perccel jön a sápadtság, a görcsök, a csalánkiütés, a hányás, a szem vagy száj körüli duzzanat, nyelési nehézség, szédülés, ájulásérzés vagy ájulás stb. Ezek a súlyos reakciók a csípés után két nappal is jelentkezhetnek még, enyhébb formában.
  • A csípést követően mentőt akkor kell hívni, ha rövid időn belül 12-20 cm-es duzzanat jelenik meg a csípéstől távolabb. Akkor is kérjünk segítséget, ha a csípés után 20-30 percen belül az egész testet kiütések borítják vagy bevörösödik. Ezek a tünetek ugyanis anafilaxiára utalnak.

Mit tegyünk, ha lódarázzsal találkozunk?

Ha lódarázzsal találkozunk maradjunk nyugodtak és próbáljunk meg lassan távolodni. Ne próbáljuk meg lecsapni vagy elűzni a lódarazsat, mert attól csak dühösebb lesz és a futás sem feltétlen célravezető! A legjobb, ha lassan és nyugodtan hátrálunk. Ha pedig valaki lódarázsfészket talál például az erdőkben a turistautak, pihenőhelyek és erdei játszóterek közvetlen közelében, az értesítse az erdészeket. A ház körüli fészek felszámolásához pedig ugyancsak szakemberre lesz szükség.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás