További szigorítás jöhet az állatvédelemben: mutatjuk az új és a tervezett szabályokat!

Egyre nagyobb figyelmet kap Magyarországon az állatvédelem. Ennek nyomán több új előírást is bevezettek és további szigorítás is várható. Mutatjuk, mit érdemes tudni az állatok védelmében hozott jelenlegi és jövőbeli szabályokról!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.05.19. 07:30
állatvédelem kutya törvény

Az elmúlt években több új szabályt is bevezettek, illetve szigorítottak a meglévőkön. Hamarosan pedig további szigorítás is várható. Mutatjuk mit érdemes tudni a jelenlegi és a jövőbeli állatvédelmi előírásokról.

kutya, állat, golden,
Ezt érdemes tudni az állatok védelmében hozott érvényben lévő és jövőbeli szabályokról! Fotó: Barnabas Davoti / Pexels

Tilos kutyát láncon tartani

A legnagyobb változást kétségtelenül a kutyák tartós láncra kötésének tilalma jelenti. 2024. augusztus 1-től (miután véget ért a két éves átmeneti időszak) tilos kutyát folyamatosan kikötve tartani, kivéve rövid ideig – például állatorvosi vizsgálat vagy javítási munkák idején. A szabályozás célja, hogy minden kedvtelésből tartott állat olyan körülmények között éljen, amelyek lehetővé teszik természetes viselkedését, ugyanakkor nem zavarják indokolatlanul a környezet nyugalmát-olvasható a fogyasztóvédelmi hatóság blogján, a juzermanuel.hu-n.

Az sem mindegy, mekkora területen tartjuk az állatokat

Egy rendelet azt is előírja, hogy mekkora a minimálisan biztosítandó terület egy-egy állat esetében:

  • kistestű kutya esetén legalább 10 m²,
  • közepes testű kutya esetén 15 m²,
  • nagytestű kutya esetén pedig legalább 20 m².

Tartósan, csoportosan tartott kutyák esetén minden egyes állat számára további 6 m² szabadon használható területet kell biztosítani. Fontos megjegyezni, hogy nem számít csoportos tartásnak, ha egy szukát kölykeivel együtt tartanak azok hathetes koráig.

Minimum napi egyszer ellenőrizni kell az állatokat

A szabályozás rögzíti azt is, hogy egyetlen állat sem élhet tartósan állandó fényben vagy sötétségben, illetve állandó zajban. Az állattartónak pedig naponta legalább egyszer kötelessége ellenőrizni az állatot és tartási helyét, hogy megfelel-e annak szükségleteinek, és nem jelent-e veszélyt az egészségére.

Tiltólistára kerültek a gömb akváriumok és a szűk ketrecek

Az új szabályok a kisebb testű háziállatokat – például a madarakat és rágcsálókat – is érintik. A jogszabály tiltja, hogy gerinces állatot kerek kalitkában vagy gömb alakú akváriumban tartsanak, mivel ezek akadályozzák a természetes mozgást. Emellett a kifejlett gerinces állatokat 30 liternél kisebb akváriumban nem szabad elhelyezni. Ezen kívül a talajszinten élő állatok nem tarthatók hálós aljzaton, kivéve akkor, ha azt közvetlenül talajra vagy füves felületre helyezik. Az olyan fajok esetében, amik nem kizárólag a talajon vagy vízben élnek, legalább két ülőrúd, polc vagy ág elhelyezése kötelező, hogy biztosítsák a biztonságos és kényelmes pihenést.

kutya, cella, börtön, menhely, tolvaj,
Az állatok folyamatos sötétben tartása is tilos! Fotó: Vibe Images /  Shutterstock

Tilos bizonyos állatokat vásárokban eladni

A felelőtlen állattartás és a hirtelen, megfontolatlan vásárlások visszaszorítása érdekében az állatok kereskedelmére is szigorúbb szabályok vonatkoznak. Tilos állatvásárokon kutyát, macskát vagy vadon befogott madarat eladni. A cél az impulzusvásárlások és az ellenőrizetlen szaporulatok megelőzése.

A társasházban tartás szabálya is szigorodott

A gazdik immár kötelesek olyan körülményeket teremteni, amelyek nem zavarják a szomszédokat. Ez persze nem azt jelenti, hogy ha egy kutya sokat ugat, akkor mennie kell! Emellett a pórázhasználat továbbra is kötelező közterületeken, és a kutyapiszok eltakarítása nemcsak udvariasság, hanem jogszabályban rögzített kötelezettség.

Tovább szigorítanának a meglévő szabályokon

Egy új törvényjavaslat szerint tovább szigorítanák az állattartás szabályait. Egészen pontosan

  • minimum százezer forintra büntetnék azt, aki élő állat társaságában koldul,
  • megtiltanák, hogy élő állatot nyereményjáték díjaként használjanak,
  • súlyosbító körülménynek számítana, ha az állatkínzást ebrendészeti telephely vagy állatmenhely működtetése során követik el,
  • börtön járna az anyjuktól jogszabályban meghatározott kor előtt leválasztott kölykök kereskedelmi mennyiségben – legalább öt kölyköt – az országba történő behozataláért, kiviteléért vagy átszállításáért.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás