
Pripjaty városa a mai napig érintetlenül áll a csernobili atomerőmű katasztrófáját követően. Galériánkban most mindenki végigjárhatja a szellemváros utcáit.
1986. április 26-án felrobbant a csernobili atomerőmű 4-es blokkja. A XX. század egyik legnagyobb atomkatasztrófájának köszönhető, hogy az erőműtől pár kilométerre fekvő Pripjaty városa évtizedek óta üresen áll, és nagy valószínűséggel soha nem fog már lakosokat fogadni.
Az 1970-ben alapított településen nagyrészt az atomerőmű dolgozói éltek családjaikkal együtt. 1986-ban ez közel 50 ezer lakost, köztük 15 ezer gyermeket jelentett. A település evakuálása csak 36 órával a reaktorrobbanást követően kezdődött meg, akkor azonban szó szerint egyik pillanatról a másikra kellett az embereknek összepakolniuk és elhagyniuk az otthonaikat. Érthető, hisz az életük múlott rajta. A beszámolók szerint teljes volt a káosz, senki nem értette pontosan, mi is történik. A hatóságok 13:10-kor jelentették be, hogy el kell hagyni a várost, 16:30-ra pedig véget is ért az evakuáció. A katonaság 18:20-ra lezárta a házakat.
Galériánkban – mely az alábbi képre kattintva nézhető végig – betekintést nyerhetsz abba, milyen manapság az évtizedek óta elhagyatott Pripjaty szellemvárosa:
Az urbex az urban exploration rövidítése, ami magyarul városfelfedezést jelent. Az urbex egy elterjedt szabadidős tevékenység, aminek már saját szubkultúrája van. A városfelfedezés lényege, hogy elhagyatott, lepukkant, romos, vagy éppen működő, de elzárt, ember alkotta helyekre vagy tárgyakhoz jussunk el. Az urbexesek célpontjai lehetnek például elhagyatott városok, gyárak, kórházak, elmegyógyintézetek, börtönök, csatornahálózatok, alagutak, katakombák, ipari és katonai létesítmények, vagy éppen magára hagyott parasztházak, tanyák.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre