A sci-fi írók álma válik éppen valóra Csernobilban.
A Last of Us írói lehet, hogy innen vették az ihletet... A csernobili atomkatasztrófa során elszaporodó ellenálló gomba alkalmazkodott ahhoz, hogy „megegyen” olyan szintű sugárzást, amely a legtöbb más életformát megölné.
A tudósok megfigyelték a rendkívül ellenálló fekete gombát, a Cladosporium sphaerospermum-ot, amely a 4-es számú reaktor falán növekszik, amely berendezés 1986-ban felrobbant, és a csernobili atomerőművet elpusztító tűzhöz vezetett. A szakértők megfigyelték, hogy a gomba az évek során hogyan alkalmazkodott a sugárzás energiaforrásként való felhasználásához.
A csernobili katasztrófa volt az emberiség eddigi legnagyobb atomkatasztrófája, ami után radioaktív szennyeződés került a légkörbe. A környéket evakuálták a szélsőséges sugárzás miatt, ám Csernobil így is életeket követelt.
A gombát tanulmányozó tudósok most azon a lehetőségen gondolkodnak, hogy a faj felhasználható az emberek sugárzás elleni védelmére, különösen a mélyűri küldetések során.
"Az ellenséges környezethez való alkalmazkodási képessége reményt adott a kutatóknak, hogy nyomokat rejthet magában a stressztűrő mechanizmusok további tanulmányozására, ami a biotechnológia és a mezőgazdaság fejlődéséhez vezethet" - mondta Scott Travers, a Rutgers Egyetem evolúciós biológusa a gombáról.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre