
Ritka jelenséget láthatott Don Pettit, a NASA asztronautája az űrben. Egy nem mindennapi villámot figyelhetett meg, majd kaphatott lencsevégre.
A NASA egyik asztronautája nemrég egy igen ritka, csodás jelenségnek lehetett a szemtanúja. Az asztronauta mindezt az eseményt felülről, az űrből nézhette végig, és az alkalmat megragadva felvételt is készített róla.
A NASA asztronautája, Don Pettit ritka jelenséget kapott lencsevégre. A Nemzetközi Űrállomásról sikerült egy fantasztikus videót készítenie az Amazonas-medence felett haladva a hatalmas, színes fényvillanásokról. A jelenség villám alakot öltött, azonban egy kicsit eltért az általunk megszokott, átlagos villámoktól. Érdekessége, hogy ez a villám nem lefelé, hanem felfelé tör. Ennek az eseménynek a neve TLE-jelenség, amiről egy rövid kis videót az X felületére töltött fel az űrhajós.
A TLE- jelenség – angolul Transient Luminous Event – egy rövid ideig tartó fényhatás. Ezt a ritka jelenséget 1989-ben figyelték meg először. Winckler és két társa az északi fényt akarta lefényképezni. Azonban ehelyett egy távoli zivatarfelhő felett megjelenő, pár másodperces felfénylést sikerült lencsevégre kapnia. Ez az elektromos jelenség 20–90 kilométeres magasságban szokott bekövetkezni, a magasság miatt azonban szabad szemmel nem feltétlenül látható. Nagyobb távolságból viszont jól észlelhető, illetve az űrből is könnyen megfigyelhető. Ezt látta az asztronauta is. Többfajta TLE-jelenség is van, Don Pettit posztjában megemlíti, hogy ő a vörös lidércet – angolul red sprite – és a kék nyalábot – angolul blue jet – figyelhette meg.
Tekintsd meg a videót erről a ritka jelenségről!
A 11 éves kisfiúnál elkerülhetetlen a szívműtét.
Csak erős idegzetűeknek ajánlott!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre