
A kórházban meghalt az a férfi, aki a TEK intézkedése közben sebesítette meg magát
A kórházban meghalt.
Ha van olyan budapesti hely, amit minden turista biztosan kipipál a bakancslistáján, az a Halászbástya. Ez a meseszép kőcsipkés „tündérkastély” a várhegy oldalában több mint 120 éve uralja a főváros látképét!
Ahol egyszerre látszik a Duna, a Parlament, a Lánchíd és a Mátyás-templom, ott bizony kattannak a fényképezőgépek. Pedig valaha a Halászbástya nem volt más, mint egy egyszerű középkori védőfal – igaz, stratégiai jelentőséggel. A legenda szerint a halászok céhe védte, innen ered a neve is. Majd jött Schulek Frigyes, aki úgy döntött, hogy ha már a Mátyás-templomot felújítja, akkor ideje melléálmodni egy méltó „díszletet” is. A neoromán stílusú Halászbástya 1902-re készült el, és azonnal belopta magát a helyiek és a turisták szívébe.
A századfordulón még népviseletes csikósok és pálinkát kínáló menyecskék fogadták a látogatókat, ma pedig nászutas párok és influenszerek pózolnak a kilátón. Ez a kontraszt nem csupán a látogatók típusát mutatja meg, hanem azt is, hogyan változott a világ – és benne a divat, a stílus, a társadalmi szokások. Az elmúlt 120 év fotói és emlékei úgy őrződnek meg a Halászbástya falai között, mint egy időkapszulában: az öltözködés, a testtartás, a pózolás módja, az emberek viszonya a térhez – mind tükrözik koruk szellemiségét.
A 60-as években jöttek a színes kendős, trapéznadrágos, kabátos turisták, akik a vasfüggöny mögé próbáltak bekukkantani a nyugati világból. A 70-es évek képein már feltűnnek a kockás zakók, a nagy napszemüvegek, a szalmakalapos turisták és a kis fekete fényképezőgépek – akkoriban a városnézéshez hozzátartozott a szabadság illúziója is. A 80-as évek pedig már színesebb, kissé retróbb világot idéznek: műanyag sporttáskák, farmerdzsekik, frizurák, amelyek ma már újra trendinek számítanak – a képek tanúsága szerint egyre többen keresték fel a Halászbástyát mint Budapest egyik legfotogénebb helyszínét.
A II. világháború után Schulek fia, János vezette az újjáépítést – így apa és fia közösen írták be magukat Budapest történetébe. Azóta a Halászbástya szinte érinthetetlen ikon lett: megélt háborút, kormot, parkoló autókat és még a Hilton szálló „odabiggyesztését” is. De bármennyit változik körülötte a világ, egy biztos: ha egy napod van Budapesten, ide muszáj feljönnöd. Már csak a kilátás miatt is!
A Halászbástyán nemcsak a város, hanem az elmúlt évszázad történelme és hangulata is kirajzolódik – ruhákban, arcokban, mozdulatokban. Egy hely, ahol a turisták képei egy kollektív, generációkon átívelő fotóalbum részévé válnak. Mint egy időutazás, amiben minden kattintás egy újabb kor lenyomata.
A Halászbástya retró galériáját az alábbi képre kattintva láthatják!
A kórházban meghalt.
Hadházy Ákos csak az elején volt ott, aztán eltűnt.
Mindössze 21 évesen veszítette életét a fiatal lány.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre