A tudósok valami olyat fedeztek fel az űrben, amit még ők sem akarnak elhinni

Az utóbbi időben rengeteg új felfedezés jelent meg az űrkutatás terén, ezek közé tartozik a nemrég felfedezett szuper-Föld, amely kétszer akkora, mint bolygónk. Bár a felfedezés elsőre nem hangzik izgalmasnak a bolygó felfedezési helye azzá teszi.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.04.26.
K2-18b űrkutatás bolygó Föld

Egy nemzetközi csillagászcsoport egy különleges, úgynevezett szuper-Földet fedezett fel, amely méretét tekintve nagyobb, mint bolygónk, de kisebb, mint a Neptunusz. A Harvard–Smithsonian Asztrofizikai Központ munkatársai szerint a felfedezés rendkívül jelentős, mivel olyan térségben találtak ilyen típusú bolygót, ahol eddig csak a Földnél több százszor vagy ezerszer nagyobb tömegeket észleltek.

A bolygó felfedezés újabb kérdéseket vet fel az űrkutatásban.
A bolygó felfedezés újabb kérdéseket vet fel az űrkutatásban (Képünk illusztráció) Fotó: buradaki

Weicheng Zang, a kutatás vezetője elárulta, hogy a területen eddig csak óriásbolygókat találtak, így meglepte őket a kisebb méretű égitest. A bolygó egy olyan csillag körül kering, amely távolabb helyezkedik el, mint a Szaturnusz a Naphoz viszonyítva, így a felfedezés nemcsak mérete, hanem távoli elhelyezkedése miatt is figyelemre méltó.

A kutatás során mikrolencsézést alkalmaztak, vagyis olyan gravitációs jelenséget, ahol egy előtérben lévő test felnagyítja a mögötte lévő fényt. Ez a módszer különösen hatékony a Föld és a Szaturnusz közötti pályákon keringő bolygók felfedezésében.

A projekt a Korea Microlensing Telescope Network adataira épült. Shude Mao professzor szerint következő években a mintavétel négyszeresére is bővülhet, ami tovább pontosítja az eredményeket.

Jennifer Yee társszerző szerint, ez a kutatás megmutatja, hogy a szuper-Földek, azaz a Földnél nagyobb, de nem óriásbolygók, gyakoriak a galaxis külső régióiban is.

A felfedezés egy újabb izgalmas állomása annak a kozmikus utazásnak, amely során egyre több bolygótípust és lehetséges életfeltételt ismerhetünk meg, például a 2015-ben felfedezett K2-18b-t, amelynek légkörében nemrég a dimetil-szulfid nevű, felhőképződésért és klímaszabályozásért is felelős gáz jelenlétét mutatták ki. Ez a gáz bolygónkon többnyire tengeri élőlények által termelődik, és hozzájárul a bolygó hűtéséhez - írta a LadBible.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás