
Egymást vádolta a pár: ezért kellett meghalnia a 3 éves kisfiúnak
Hátborzongató részletek derültek ki az eset kapcsán.
Tudományosan bebizonyították, hogy a mesterséges intelligencia szinte hibátlanul felismeri a leggyakoribb bőrproblémákat. Lássuk pontosan, mivel kísérleteztek a magyar kutatók és milyen betegségeket ismer fel hatékonyan az AI.
Bőrbetegségek felismerésében tesztelték a két legismertebb mesterségesintelligencia-alkalmazást a Semmelweis Egyetem kutatói. Mutatjuk, mire jutottak és azt is, melyik AI bizonyult jobbnak a vizsgálatban.
A MI, AI, vagyis a mesterséges intelligencia hosszú távon csökkentheti azt az időt, amíg a betegek ellátáshoz jutnak. Ez persze nem azt jelenti, hogy helyettesíthetik az orvosokat, a végleges diagnózis felállítása továbbra is szakorvosi feladat marad, de abban például segíthet az AI, hogy egy adott problémával milyen orvoshoz érdemes fordulni.
A vizsgálat során a két legnépszerűbb mesterségesintelligencia-modellnek olyan betegek fotóit mutatták meg, akiknél szakorvosi diagnózis igazolta az akne vagy a rosacea (bőrbetegségek) meglétét.
Az akne és a rosacea rendkívül gyakori bőrprobléma, amelyek jelentősen ronthatják az életminőséget. Diagnosztizálásuk azonban nem mindig egyszerű, mivel a tüneteik sokszor hasonlóak
– hangsúlyozza dr. Kiss Norbert, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának adjunktusa, a tanulmány levelező szerzője.
A fotók feltöltése után az MI-modellektől azt kérdezték: „Mi lehet a legvalószínűbb diagnózis?”, úgy fogalmazva, mintha a kérdés laikus felhasználótól érkezne. Helyes válasz esetén a modelleknek a bőrbetegség altípusát is meg kellett nevezniük. A vizsgálatban nemzetközi bőrgyógyász szakértők is részt vettek, köztük a Yale Egyetem elismert mesterségesintelligencia-kutatója.
A GPT-4o 100%-ban adott betegségmeghatározást és 93%-os pontossággal azonosította be a kórképeket, vagyis az aknét és a rosaceát. Ezzel szemben a Google Gemini Flash 2.0-s modell csak az esetek 21%-ában ismerte fel a kórképeket.
Az olyan, mindenki számára elérhető MI-eszközök, mint a ChatGPT, egyre nagyobb szerephez jutnak majd a bőrgyógyászati önellenőrzésben, sőt hatással vannak arra is, hogy valaki orvoshoz fordul-e vagy sem – mondja dr. Mehdi Boostani, a Semmelweis Egyetem PhD-hallgatója, a tanulmány első szerzője. Arra viszont nem árt figyelni, hogy a mesterséges intelligencia sem tévedhetetlen és, hogy komoly, nem múló vagy visszatérő panaszok esetében mindenképp orvoshoz kell fordulni.
Hátborzongató részletek derültek ki az eset kapcsán.
Egy év alatt hihetetlen eredményt ért el Niki.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre