Egy friss magyar kutatás szerint bizonyos betegségek felismerésére is jó az AI! Íme a részletek!

Tudományosan bebizonyították, hogy a mesterséges intelligencia szinte hibátlanul felismeri a leggyakoribb bőrproblémákat. Lássuk pontosan, mivel kísérleteztek a magyar kutatók és milyen betegségeket ismer fel hatékonyan az AI.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.04.11.
Semmelweis Egyetem AI betegség

Bőrbetegségek felismerésében tesztelték a két legismertebb mesterségesintelligencia-alkalmazást a Semmelweis Egyetem kutatói. Mutatjuk, mire jutottak és azt is, melyik AI bizonyult jobbnak a vizsgálatban.

Businessman,Use,Artificial,Intelligence,Ai,Technology,For,Enhanced,Work,Efficiency, AI, MI, ChatGPT, mesterséges intelligencia betegség felismerés,
Az AI szinte hibátlanul felismer bizonyos betegségeket. Fotó: GamePixel /  Shutterstock

Mért jó hír az, hogy az AI betegségfelismerésre is alkalmas?

A MI, AI, vagyis a mesterséges intelligencia hosszú távon csökkentheti azt az időt, amíg a betegek ellátáshoz jutnak. Ez persze nem azt jelenti, hogy helyettesíthetik az orvosokat, a végleges diagnózis felállítása továbbra is szakorvosi feladat marad, de abban például segíthet az AI, hogy egy adott problémával milyen orvoshoz érdemes fordulni.

Mit vizsgáltak pontosan a kutatók?

A vizsgálat során a két legnépszerűbb mesterségesintelligencia-modellnek olyan betegek fotóit mutatták meg, akiknél szakorvosi diagnózis igazolta az akne vagy a rosacea (bőrbetegségek) meglétét.

Az akne és a rosacea rendkívül gyakori bőrprobléma, amelyek jelentősen ronthatják az életminőséget. Diagnosztizálásuk azonban nem mindig egyszerű, mivel a tüneteik sokszor hasonlóak

 – hangsúlyozza dr. Kiss Norbert, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának adjunktusa, a tanulmány levelező szerzője.

A fotók feltöltése után az MI-modellektől azt kérdezték: „Mi lehet a legvalószínűbb diagnózis?”, úgy fogalmazva, mintha a kérdés laikus felhasználótól érkezne. Helyes válasz esetén a modelleknek a bőrbetegség altípusát is meg kellett nevezniük. A vizsgálatban nemzetközi bőrgyógyász szakértők is részt vettek, köztük a Yale Egyetem elismert mesterségesintelligencia-kutatója.

Ez az AI volt a jobb a bőrbetegség felismerésben

A GPT-4o 100%-ban adott betegségmeghatározást és 93%-os pontossággal azonosította be a kórképeket, vagyis az aknét és a rosaceát. Ezzel szemben a Google Gemini Flash 2.0-s modell csak az esetek 21%-ában ismerte fel a kórképeket.

Mit jelent ez az eredmény a jövőre nézve?

Az olyan, mindenki számára elérhető MI-eszközök, mint a ChatGPT, egyre nagyobb szerephez jutnak majd a bőrgyógyászati önellenőrzésben, sőt hatással vannak arra is, hogy valaki orvoshoz fordul-e vagy sem – mondja dr. Mehdi Boostani, a Semmelweis Egyetem PhD-hallgatója, a tanulmány első szerzője. Arra viszont nem árt figyelni, hogy a mesterséges intelligencia sem tévedhetetlen és, hogy komoly, nem múló vagy visszatérő panaszok esetében mindenképp orvoshoz kell fordulni.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás