Tudtad? Akkor is jelezhet a szonda, ha nem ittál alkoholt – ezekre figyelj

Vannak olyan ártalmatlannak tűnő dolgok, amelyek hamis pozitív eredményt adhatnak az alkohol szondánál, ezért ezekkel különösen érdemes vigyázni, ha elkerülnénk a közúti kellemetlenségeket.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.04.21. 11:30
Módosítva: 2025.04.21. 12:19
alkoholszonda gyanú alkohol szonda

Alkoholszonda alkalmazása a közúti közlekedésben

alkohol szonda
Alkoholszonda

Gondoljuk át, mit ettünk

Egyes édességek és sütemények, például a rumos csokoládék, a konyakmeggy vagy más alkoholos bonbonok tartalmaznak némi szeszt, amely a fogyasztás után rövid ideig, de kimutatható a szondán. Bizonyos főzött vagy sütött ételeknél is érdemes vigyázni, mert az alkohol nem minden esetben párolog el teljesen, főleg, ha az étel rövidebb ideig készült. Az erjesztett ételek szintén rejtenek kis mennyiségű alkoholt. 

Alkoholszonda-értékek: milyen italokban lehet alkohol?

Csalóka szám a nulla

Az alkoholmentes sörök és pezsgők gyakran minimális mennyiségű, azaz 0,0-0,5% közötti alkoholszázalékot mutatnak, ezek nagy mennyiség fogyasztása után átmenetileg mérhetőek lehetnek a leheletben. Az erjedő gyümölcslevekben és smoothie-kban természetes úton is van kis mennyiségű alkohol, de a fermentált italokban, mint a kombucha, szintén lehet nyomokban szesz.

Nézzük végig a tájékoztatót

Sok köhögés elleni szirup és gyógynövényes tinktúra alkohollal készül, amelyet oldószerként használnak a hatóanyagok kivonására és tartósítására. Egyes szájvizek és torokfertőtlenítők akár 20-30 százalékos alkoholtartalommal is rendelkezhetnek. Bizonyos gyógynövényes alkoholos cseppek, mint az echinacea, propolisz vagy más tinktúrák szintén befolyásolhatják a szondát. 

A levegőből belélegezve

A kézfertőtlenítők alkoholos gőzöket bocsátanak ki, amelyeket belélegezve a szonda jelezhet, különösen zárt térben, tehát az autó terében, vagy közvetlen használat után. Egyes parfümök, dezodorok, hajlakkok és egyéb kozmetikumok is tartalmazhatnak alkoholt, amely a bőrön vagy a levegőben maradva befolyásolhatja a mérési értéket. Ha ezeket az anyagokat közvetlenül az arc környékére permetezik, az alkoholgőzök rövid időre kimutathatóak lehetnek. 

Az életmódtól is függhet

A ketogén diéta során a szervezet zsírt éget üzemanyagként, ami ketonokat termel, köztük acetont, ez pedig a leheletben is megjelenik. A gond az, hogy egyes alkoholszondák nem tudják megkülönböztetni az alkoholt és az acetont, így hamisan pozitív eredményt mutathatnak. Ilyen leginkább akkor fordulhat elő, ha valaki szigorú ketogén diétát tart, huzamosabb ideig éhezik vagy böjtöl. 

Duplán baj a szenvedély

Az e-cigarettákban és dohánytermékekben használt egyes aromák és oldószerek tartalmazhatnak alkoholt, amely belélegzés után megjelenhet a mérőeszköz kijelzőjén. A glicerin és propilén-glikol bomlása során olyan vegyületek keletkezhetnek, amelyeket a régebbi típusú szondák tévesen alkoholként azonosíthatnak. A közvetlenül dohányzás vagy gőzölés után történő mérés ezért nem biztos, hogy a valódi, azaz negatív eredményt hozza majd.

1. Tartsuk be a szabályokat!

Húsvétkor országszerte közúti ellenőrzésekre lehet számítani, ahol a rendőrök az ittas vezetők kiszűrésére is fokozott figyelmet fordítanak. Íme, néhány dolog, amire érdemes figyelni! 

2. Zéró tolerancia az utakon

Hazánkban nincs engedélyezett véralkoholszint vezetés közben, így már a legkisebb kimutatott alkoholmennyiség is büntetést vonhat maga után. A közúti ellenőrzés során a sofőr köteles megfújni az alkoholszondát, az ellenőrzés megtagadása súlyos következményekkel járhat.

3. Bánhatja a pénztárcánk

Ha felmerül az alkoholfogyasztás gyanúja, és a szonda is jelez, a következő mutatókat kell alapul venni a bírság kiszabásában: 0,15 mg/l alatt 30 000 forint; 0,16-0,25 mg/l között 100 000 forint büntetés jár. E fölött az ellenőrzést hitelesített mérőeszközzel kell megismételni rendőrőrsön vagy kapitányságon. Ilyen esetben eljárás is indul ittas vezetés miatt. 

4. Kizáró okok lehetnek

Ha valamilyen okból, például a vezető egészségügyi állapota miatt nem lehet a hivatalos mérőberendezést használni, a hatóságok vér- vagy vizeletvizsgálatot is elrendelhetnek. Ilyenek lehetnek az asztma, a krónikus obstruktív légúti betegség (COPD), és más kóros légzőszervi állapotok, amikor az illető nem tudja megfelelő erővel megfújni a szondát. 

5. Sok múlik a helyes módszeren

Ha nem elég hosszan vagy nem megfelelő erősséggel fújunk a szondába, az torzíthatja az eredményt. Vegyünk mély levegőt, majd folyamatosan és egyenletesen fújjunk amíg a készülék hanggal nem jelez. 

6. A viselkedés árulkodó jel

Ha a rendőr ránézésre ittas vezetés gyanúját észleli, például mert zavart viselkedést, nehézkes mozgást tapasztal a sofőrön, további vizsgálatokat is elrendelhet attól függetlenül, mit jelez a szonda. 

 7. Csak semmi kecmec!

Fontos, hogy nyugodtan és együttműködően viselkedjünk. A rendőr utasításait követni kell, és nem érdemes vitatkozni, mert az ellenállás gyanút kelthet, és további vizsgálatokhoz vezethet.

8. Nem vagyunk egyformák

Az alkohol lebomlási ideje egyénenként és nemenként változik, a szesz akár órákon át kimutatható maradhat a szervezetben, még akkor is, ha a sofőr már józannak érzi magát. Egy egészséges emberi szervezet a testsúlyát nézve 10 kilónként 1 óra alatt 1 gramm tiszta alkoholt képes lebontani.

9. Mennyi lesz az annyi?

Minden ital más és más alkoholtartalommal rendelkezik, és persze az is számít, mennyit fogyaszt valaki belőle. Hozzávetőlegesen egy korsó körülbelül 4 százalékos sörben 20 gramm szesz van, amit nagyjából 2,5 óra alatt képes lebontani a szervezet.

10. Ellenőrizzük önmagunkat!

Online alkoholkalkulátor segítségével könnyedén ellenőrizhetjük az állapotunkat, illetve azt, hogy mikor ülhetünk újra a volán mögé. Ehhez az elfogyasztott italok típusát, és mennyiségét kell megadni, amiből kiderül a véralkoholszint és a józanodás ideje.

11. Mondjuk el az igazat!

A „Mikor fogyasztott szeszes italt utoljára?” kérdésre válaszoljunk őszintén, mivel a rendőrök tapasztaltak, és könnyen felismerik az erre utaló jeleket.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás