
Brutális erejű balesetről jött hír: mentők és tűzoltók lepték el a főutat
Nagy erőkkel dolgoznak a mentésen.
Pamacs nyúl tud szlalomozni, pacsit adni, két lábon járni, sőt, labdát visszahozni is. Talán nem túlzás azt mondani, hogy gazdija, Polyák András nyuszis története világszinten egyedülálló, hiszen oktató programját Új-Zélandtól Mexikóig sikeresen alkalmazzák…
Pamacs egy átlagos nyúlnak született, különleges képességek nélkül. Ám szerencséjére a lehető legjobb gazdi nézte ki magának, így hároméves korára elmondhatja magáról, hogy a világ minden tájáról figyelemmel kísérik meghökkentő mutatványait.
András otthonában rengeteg jel árulkodik arról, hogy nem mindennapi lakótárssal büszkélkedik. A különböző akadálypályák, eszközök mellett az sem általános jelenség, hogy a határidőnaplótól fogva egészen a szék lábáig, mindenhol ott van a kis házi kedvenc fogának a nyoma. András boldogan idézi fel közös történetüket.
– Sokáig csak zenélésből, gitározásból éltem – meséli. – Évekig játszottam például Rácz Gergővel vagy Feke Pállal. A Covid idején váltottam, azóta főként szoftverfejlesztéssel foglalkozok. Programozóként sokat dolgozom home office-ban, egy idő után, úgy éreztem, hogy jó lenne egy kisállat társasága a magányos, dolgos órákra. Beláttam, hogy egy kutya túl nagy felelősség és elköteleződés lenne, a macska jelleme pedig nem az én világom. Pamacsot egy kisállat-kereskedésben láttam meg, megtetszett a karaktere, láttam a szemén, hogy okos, ugyanakkor érdeklődő és bátor volt. Sokan nem tudják, de a nyúl is nagy felelősség, hisz akár tíz évig is élhet, neki is van mozgásigénye és szereti, ha minden nap foglalkoznak vele, mert különben unatkozik, depressziós lesz. Nagy mérlegelés után, elhoztam, amit egyáltalán nem bántam meg, mert elképesztő személyisége van. Ha az ember tudja az alapokat, akkor könnyen szobatisztaságra szoktatható, mert nagyon tiszta állat. A vadonban is mindig egy helyre végzik a dolgukat. Kell egy nagy cicavécé, aminek az aljára fapelletet szórunk, és a szénát, ami a legfontosabb tápláléka, rátesszük a pellet egyik oldalára. Ezáltal elérjük, hogy ahol eszik, ott fog bogyózni is.
A fiatalember egy internetes videóban látott egy nyulat, aki megkerült egy palackot. Jópofának tartotta, így kíváncsiságból, megpróbálta megtanítani Pamacsnak.
– Úgy álltam neki a tanításnak, mintha Pamacs kutyus lenne – árulja el. – Meglepő módon nagyon gyorsan vette a lapot és megjegyezte a feladatot. Korlátlan mennyiségben van neki kirakva széna, de minden reggel és este kap egy kis marék jó minőségű tápot. Viszont a mai napig jutalomként adom neki ezeket a falatokat. Meg kell érte dolgoznia. Ugrál, fordul, akadályokat kerül ki, talán az egyik legnehezebb feladat az volt, hogy megtanuljon ott maradni, ahol kérem. Azért is jók ezek a feladatok, mert ha nem kötjük le, talál magának elfoglaltságot, például felmászik a szekrény tetejére vagy szétrágja a falat. Miközben egyre több trükköt tanítottam meg neki, felraktam néhányat az internetre, mindenki le volt nyűgözve. Innen jött az ötlet, hogy készítsek egy oktató videóanyagot, hogy más is megtaníthassa ezeket a saját nyulának. Azt gondoltam, hogy az az igazi, hogy ha nem Pamaccsal készítem el a felvételeket, hiszen ő már mindent tudott, ugyanakkor kíváncsi is voltam, hogy más nyúllal is valóban működik-e. Örökbe fogadtam egy fehér nyuszit, Lucyt, akit nagyon rossz körülmények közül hoztam el. Videóban dokumentáltam az egész tanulási folyamatát. Gyakorlatilag pár hónap alatt mindenre megtanítottam. Viszont utólag kiderült, hogy ő is fiú, vagyis bak, nem tudtam összeszoktatni Pamaccsal és végül elajándékoztam egy szerető családhoz.
Andrásnak több mint húszezres követő tábora van a magyar TikTok-oldalán, és a pár hónapja indított angol nyelvű Insta-oldalán is. Oktató anyagát a világ minden tájáról rendelik, sőt sokan meg is osztják vele, hogy milyen sikereket értek el a nyuszijukkal.
– Arra vagyok a leginkább büszke, hogy sok emberhez eljutott a nyúltartásról készített videóm, így sok nyuszi és gazdi boldogságához hozzájárulhattam – meséli a Fanny magazinnak. – Annak is örülök, hogy sokan felismerték, hogy nem a nyúl nem buta, hiszen ha helyesen van kezelve és kommunikálva, akkor szépen ki tud bontakozni. Mégsem ajánlom mindenkinek, mert nem egyszerű a tartása. Érzékeny a bélrendszere, ha bekap mondjuk egy leeső csokidarabot, akkor az jó eséllyel a végét jelenti. Nem lehet nyúzni, felkapni, mint egy cicát vagy kutyát, ezért gyerekeknek sem ideális. Nem fog engedelmeskedni sem minden áron, mert makacs és önfejű. Én pont azért kedvelem, mert zsákmányállat, ezért hatalmas dolog, hogy ha kiérdemeljük a bizalmát. Nekem tetszik, hogy meg kell dolgozni a szeretetéért. Sokkal értékesebb számomra ez a kapcsolat emiatt, mint mondjuk egy kutyával. Ugyanakkor, ha a bizalmába fogadott, akkor igényli a szeretetedet. Pamacsnak minden nap kell egy bizonyos simogatás mennyiség, és jön is érte, addig bökdös, amíg meg nem kapja. Tud dorombolni is a nyúl, amit azzal jelez, hogy összekocogtatja a fogait. A szeretetét pedig azzal mutatja ki a leginkább, hogy ha megnyal. Kiváltságos vagyok, mert nekem az orromra is gyakran ad puszit. Aki egyszer megérzi ennek a varázsát, az onnantól kezdve nyulas lesz…
Nagy erőkkel dolgoznak a mentésen.
Duchenne-es Beni szülei nagyon hálásak minden segítségért.
Fekete-fehér közös fotóval, őszinte gondolattal búcsúzik a kormányfő.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre