Moha eltávolítása házilag: 14 tipp, amivel biztosan sikerülni fog

Gyorsan, hatékonyan! 14 hasznos tipp moha ellen.



Megosztás
Szerző: K. C.
Létrehozva: 2025.03.31.
takarítás praktika házipraktika takarítási tippek

1. Takarítsuk le a mohát a járdáról

A betonfelületeken, járdán és a térkövek közötti résekben megjelenő zöld moha nemcsak esztétikailag lehet zavaró, hanem még veszélyes is. Ez visszatartja a nedvességet, ami gyengítheti a beton szerkezetét, elősegítheti a repedések kialakulását. Eláruljuk, mit lehet tenni ellene! 

Képünk illusztráció/Pexels

2. Vegyszer vagy házi módszer?

A moha nedves környezetben él, és nem rendelkezik igazi gyökérrel, szárral vagy levelekkel. Jó hír, hogy nem szükséges vagyonokat költeni vegyszerekre, hiszen egyszerű, otthoni alapanyagokkal hatékonyan és környezetbarát módon lehet megszabadulni tőle. 

3. A siker titka a megelőzés

A nem megfelelő vízelvezetés és a magas páratartalom ideális feltételeket teremt a moha megtelepedéséhez. Ha a betonfelületeken megáll a víz, vagy tartósan nedves a környezet, a felület átnedvesedik, ami elősegíti a terjedését. Az árnyékos, nedves helyek is fokozottan hajlamosak a moha és az alga megjelenésére. A megelőzés érdekében célszerű gondoskodni a megfelelő vízelvezetésről. 

4. Készítsük elő az eszközöket

Elsőként készítsük elő a szükséges eszközöket és anyagokat. Legyen nálunk kerti gereblye vagy seprű a betonfelületek tisztításához. A kezünk védelme érdekében pedig viseljünk kesztyűt, különösen, ha ecetet használunk, mert az irritálhatja a bőrt. Ne feledkezzünk el a kemény sörtéjű keféről sem, mellyel jobban megtisztíthatjuk a betonfelületet, míg a puha sörtéjű a finomabb anyagok tisztításához szükséges.

5. Seperjük végig a felületét

Az első lépés, hogy megtisztítsuk a felületet a laza szennyeződésektől és törmelékektől. Ehhez egyszerű kerti seprűt használjunk. Ez a lépés biztosítja, hogy később a tisztítószer hatékonyan tudja kifejteni a hatását a mohán. 

6. Dobjuk bele a komposztba

A gereblye használatával könnyen felkaparhatjuk a mohafoltokat, és eltávolíthatjuk azt a talajról. Ezután tegyük a komposztkupacba. A moha kiváló alapanyag.

7. Lazítsuk fel a gyepet

A zöld moha megtelepedése miatt nem jut levegő a fűszálakhoz, ez pedig gátolja a gyep növekedését. Ezért a gyepszellőztetés is fontos lépés a moha elleni küzdelemben. A kötött talajú pázsitot gyepszellőztető gép használatával lehet lazítani, de általában az is elegendő, ha egy vasvillát araszonként mélyen leszúrunk, majd a nyelét erőteljes mozdulatokkal előre-hátra mozgatjuk. 

8. Több mint egy vízkőoldó

Az ecet régóta népszerű házi szer a moha ellen. Egyszerűen keverjünk össze 1 rész ecetet 2 rész vízzel, fújjuk a problémás területre, majd várjunk néhány napot, amíg a moha kiszárad és megfeketedik; ezután kefével vagy egy magasnyomású mosóval már könnyedén el tudjuk távolítani. De ügyeljünk arra, hogy a szerből ne kerüljön a fűre vagy más növényekre. 

9. Vegyük elő száraz időben

Ha ellepte a pázsitot, akkor szódabikarbónával kiirthatjuk. Oldjunk fel 2-3 evőkanál szódabikarbónát 1 liter vízben, majd öntsük bele egy szórófejes flakonba. Várjuk meg, amíg meleg, száraz lesz az idő, és fújjuk be a mohát a keverékkel. Ezt a lépést néhány naponta ismételjük meg. 

10. Ha beleragadt a repedésbe

Használjunk kemény sörtéjű kefét a járdafelület átdörzsöléséhez. Ez a lépés segíthet fizikailag eltávolítani a betonról és a repedések közül. Alkalmazzunk kellő nyomást, de ügyeljünk arra, hogy ne sértsük meg a felületet. 

11. Lepereg róla a csapadék

A mosogatószer olyan felületaktív anyagokat tartalmaz, amelyek csökkentik a felületi feszültséget, és képesek mélyen behatolni a felületbe. Ezek képesek lebontani a mohát körülvevő védőréteget, így nehezen tudja magába szívni a vizet, amitől elpusztul.

12. Számít az adagolás

A mosogatószeres oldathoz tegyünk 5 liter vízbe 60 ml mosogatószert és jól keverjük össze, majd töltsük át szórófejes palackba. Ezután jól permetezzük rá a járdákon vagy pedig a teraszon lévő zöld foltokra. A kezelést hetente ismételjük meg 

13. Engedjünk rá hideg vizet

Az egyik legfontosabb lépés a rendszeres tisztítás. Időnként takarítsuk le a betonfelületeket kerti gereblyével vagy seprűvel, majd slauggal vagy nagy nyomású mosóval. Ezzel megakadályozzuk, hogy a szennyeződés a felületen maradjon, ami kedvez a moha és az alga elszaporodásának. 

14. Gyógyít majd a nap ereje

A moha és alga főként az árnyékos, nedves helyeket kedveli, ezért a napfény biztosítása szintén fontos a megelőzésben. Ha lehetséges, vágjuk vissza a betonfelületeknél lévő fákat és sűrű bokrokat, hogy több napfény érje a talajt és a járdát. A meleg idő segít gyorsabban megszárítani a felületet, ami csökkenti a moha és alga növekedését 

+1 könyvajánló

Választ kapunk a kérdésekre

Az író e kötetben összegyűjtött gondolatai is olyanok, mint egy kert gondosan ápolt gyógynövényei: rávilágítanak azokra a kérdésekre, amelyekkel mindannyian szembesülünk, és tükröt tartanak nekünk, amelyben megláthatjuk a saját kérdéseinket, kétségeinket – és talán választ is találunk rájuk.

Szabó Magda: Füveskönyv

4999 Ft, Jaffa Kiadó

FANNY

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás