A nyugdíjkorhatárhoz közeledve sokan aggódnak az elbocsátás miatt, hiszen idősebb korban nehezebb új munkát találni. Fontos, hogy a 60-65 éveseket védelem illeti meg– hívja fel a figyelmet Szatmáry Tünde Katalin, a www.ugyintezesazonnal.hu oldal nyugdíjszakértője.
A munka törvénykönyve szerint védett kornak számít a nyugdíjkorhatárt megelőző 5 év. Mivel hazánkban a jelenlegi öregségi nyugdíjkorhatár 65 év, ezért minden 60 éves vagy annál idősebb munkavállaló fokozott védelemben részesül. Nem élvez védettséget az a személy, aki a nők 40 korkedvezményes nyugdíjával vonul nyugdíjba, mivel ez nem korhatárhoz van kötve - írja a Fanny magazin.
A védett korba eső munkavállalónak munkaviszonyát nem lehet felmondani, csak kivételes esetben. Ilyen lehet a rendszeres késés, a munkára alkalmatlan állapot, elfogadhatatlan viselkedés, vagy ha felelőtlen magatartásával szándékosan kárt okoz. Ezek megegyeznek az azonnali hatályú felmondás indokaival.
A munkavállalótól teljesen független indok lehet, ha a munkáltató működésében bekövetkező változások – például gazdasági okok vagy szervezeti átalakítás – vagy bezárás miatt nem lehetséges a további foglalkoztatása. Ilyen eset például, ha megszűnik az adott munkakör vagy a telephely, illetve a munkáltató.
A munkáltató működésében bekövetkező változás esetén is köteles a munkáltató megvizsgálni, hogy a védett korú munkavállaló tovább foglalkoztatására más munkakörben van -e lehetőség vagy a változás által nem érintett területen. Ha talál ilyen lehetőséget, köteles felajánlani a új pozíciót a munkavállalónak.
Leépítés esetén a védett korú munkavállalótól csak akkor mondhatnak fel, ha a képességei vagy tapasztalatai már nem felelnek meg az adott munkakör követelményeinek, illetve ha nem fogadja el a felkínált pozíciót. A munkáltatónak ilyen esetben is meg kell vizsgálnia, hogy a munkavállaló képzettségének megfelelően tud-e másik pozíciót ajánlani a részére.
Ha a munkavállalót védett korban bocsátottak el, akkor 30 napon belül fordulhat bírósághoz, akkor, ha nem ért egyet a felmondással. Ilyen esetben a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a felmondás indokolt és megalapozott volt. Ha ezt nem sikerül igazolnia, kártérítést köteles fizetni a munkavállaló részére.
Amennyiben a védett korú személyt elbocsátják, és elfogadja a döntést, a szokásos végkielégítés mellett magasabb összegre jogosult. Ennek mértéke a munkaviszony időtartamától függ: 3-5 év esetén 2 havi, 5-10 év esetén 3 havi, 10-15 év esetén 5 havi, 15-20 év esetén 6 havi, 20-25 év esetén 8 havi, 25 évnél hosszabb munkaviszony esetén 9 havi bér illeti meg.
2024. júliusban megváltoztak a nyugdíjrögzítés, azaz a nyugdíj folyósítás nélküli megállapítás szabályai. A már hatályba lépett törvény értelmében immár nem kell választani a lehetőségével élő személynek a tényleges nyugdíjba vonuláskor két lehetőség közül, hanem automatikusan a magasabb nyugdíjra lesznek jogosult.
Aki eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt, az dönthet úgy, hogy igénybe veszi az ellátást, vagy nem kéri azt, és tovább dolgozik, vagyis növeli a szolgálati időt és így az összegét. Szolgálati idő ugyanis életkortól függetlenül mindaddig szerezhető, amíg az öregségi nyugdíj megállapítása nem történik meg. Nyugdíjasként végzett munka esetén viszont már nem szerezhető további szolgálati idő, mivel nyugdíjjárulék levonásra nem kerül sor.
2025-ben az 1960-ban születettek töltik be nyugdíj korhatárukat, a 65. életévet, és amennyiben rendelkeznek a teljes nyugdíjhoz szükséges 20 év szolgálati idővel, kérhetik erre az időpontra öregségi nyugdíjuk rögzítését, azaz folyósítás nélküli megállapítását. Ennek célja pedig a kedvezőbb összegű nyugdíj elérése.
Nem élhet a nyugdíjrögzítés lehetőségével, aki a nyugdíjkorhatár betöltésétől a tényleges nyugdíjba vonulás időpontjáig tartó idő legalább fele része alatt állandó özvegyi nyugdíjban részesült. Ugyanez vonatkozik arra is, akinek nyugdíját folyósítás nélkül állapítják meg, ha húsz év szolgálati ideje nincs, de legalább tizenöt éve van.
A nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes nyugellátását igénybe vevő hölgyek azért nem élhetnek ezzel a lehetőséggel, mert még nem érték el a 65 éves nyugdíjkorhatárt. Annak ellenére, hogy a 65 életév betöltésével a hölgyek nem kérhetik a nyugdíjuk újraszámítását.
A nyugdíj összege a szolgálati időn és az ezalatt megszerzett jövedelmen kívül a valorizációs szorzószámok mértékétől is függ. Van, aki emiatt vár 1-2 évet a nyugdíj igénybevételével, ugyanis a szorzószám is évente más, így magasabb lehet a nyugdíj összege a nyugdíjkorhatár betöltését követően.
Ha várnánk a nyugdíjba vonulással, számolnunk kell azzal is, hogy a korhatár betöltésének napjától minden ledolgozott hónap 0,5 százalékos emelést eredményez, ami egy évre levetítve 6 százalékot jelent.
A nyugdíj összegét nem az utolsó 5 év átlagkeresetéből számolják, hanem 1988-tól a nyugdíjba vonulást megelőző napig terjedő időszak nyugdíjjárulék köteles jövedelemből. Éppen ezért, aki egész életében minimálbérrel van bejelentve, ne számítson magas összegű nyugdíjra, hiszen minél több évig fizeti a minimálbért, annál kevesebb lesz a nyugdíja. Jobban jár, ha 60 éves korában 5 évvel a nyugdíjkorhatár előtt megy el NYES-re.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre