A törzsvendég, akiről márványtábla emlékezik meg a ház falán, közel hatvan éven keresztül élt a Damjanich 40-ben. Az épület aljában a mai napig működik a Piroska vendéglő, ami Antal Imre a zenész-színész-műsorvezető dolgozószobája, és az ebédlője is volt egyben. Mindig a hármas asztalnál ült.
A törzsvendég, aki részese volt az étterem mindennapjainak, mindig a hármas asztalnál ült. Antal Imre második otthona volt a Piroska vendéglő.
Ő az én törzsvendégem volt az egyes szám első személyben, és a hármas asztal mindig Imre asztala marad.
- emlékszik vissza Bogár Imre az étterem tulajdonosa, aki egyben jó barátja is volt a művésznek.
Antal Imréről először mindenkinek a „Szeszélyes évszakok” jut eszébe. Poénjain több generáció nőtt fel és a Damjanich utcában mindenki ismerte és szerette. Részévé vált a környéknek, mert az emberekhez mindig volt néhány kedves szava.
Az 1927-ben épült házba 17 éves kor óta élt a művész. Ekkor költözött a családja Hódmezővásárhelyről Budapestre, hogy Imruska zeneiskolába járhasson. A két szobás lakást óvónő édesanyja egy felettesétől kapta, ami 55 éven keresztül lett Antal Imre otthona. Először a családjával, később szeretett édesanyjával, majd végül egyedül él a ház falai között. Édesanyját 1988-ban veszítette el, és a halálát sohasem tudta kiheverni a művész.
A Damjanich utcai ház gondnoka, Köteles Ernő a mai napig számtalan jó emléket őriz Antal Imréről.
Tényleg egy olyan ember volt, aki mindenkin, mindenben segített, nagyon jó indulatú volt. 1956-ban, a forradalom kitörésekor például összegyűjtötte a házban élő gyerekeket és levitte őket a pincébe, hogy ne essen bajuk. És az összes gyerek itt, a pincében Imrének az anekdotáit, meséit és a vicceit hallgatta, hogy ne menjenek ki az utcára, hogy ne legyen nekik problémájuk
- mesélte a gondnok, aki még egy különlegességet felemlegetett Antal Imréről: ugyanis ritkaság számba ment az az autó, amivel ő akkoriban járt.
Imrének a parkolóban volt egy nagyon szuper Volgája. Akkoriban itt az első udvari részen volt egy benzinkút, és a Volga ott parkolt mindig mögötte és mindig mindenki az autóját csodálta.
Antal Imrének a lakás mellett volt még egy második otthona a házban, a Piroska vendéglő. A hangulatos kockás terítős étterem ami a mai napig semmit sem változott a dolgozószobája és az étkezője is volt egyben. A személyzet pedig a családja.
Innen intézte a fellépéseit, itt találkozott koncertszervezőkkel, rendezőkkel, filmes stábokkal, és a legtöbb interjút is adta.
-emlékszik vissza a Piroska üzletvezetője Bogár Imre, aki 2001. november 5.-én éppen Imre napon nyitotta mag a kultikus helyet, ahol Antal Imre volt a díszvendég.
A megnyitó után nem telt el nap, hogy Imre ne lett volna velünk. Gyakran nyitástól zárásig itt volt.
-emlékszik vissza Bogár Imre, aki nem csak a barátja hanem hatalmas tisztelője is volt a művésznek, aki hét nyelven beszélt, és sosem volt menedzsere, mindig saját maga intézte a fellépéseit. Volt egy kis jegyzetfüzete, amibe feljegyzett mindent.
Annak ellenére, hogy nem volt tanár, mindenki Tanár úrnak szólította. Nagyon jószívű ember volt, akinek csak tudott, segített, és természetesen ingyen. Ma már nagy nevű humoristák tanultak tőle, és több generáció is felnőtt a poénjain. Mindenkivel a Piroskában találkozott, az interjúit is itt adta, és ha volt a munka közben egy kis ideje, akkor evett. A kedvence a marhapörkölt volt, és az erőleves, amit tojás helyett két cent konyakkal evett.
A személyzet tudta, hogy nagyon magányos Antal Imre. Ezért karácsonykor mindig megfőztek rá, és még egy kis ajándékot is kapott. De gondjairól a művész senkinek sem beszélt. A humora mellett kivételesen intelligens ember is volt, akivel szinte bármiről el lehetett diskurálni. A tudományok mellett a kétkezi munkától sem rettent el. A saját könyvespolcát is ő építette meg magának, amivel gyakran el is büszkélkedett.
Az utolsó éveiben ragyogó elméje és az egészsége azonban hanyatlott. A Piroska étterem dolgozó hívták ki a mentőt Imréhez, akit még akkor visszakaptak, de nem sokkal később imádott édesanyja mellett lelt örök nyugodalmat. Lakása pedig már régen új lakókhoz került.
Az étterem berendezése, az emléktáblák, és a kedvenc marhapörköltje a mai napi őrzi a hármas asztal örökös tulajdonosának emlékét.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre