Január 22. napjához számos népi megfigyelés és hagyomány kapcsolódik. Aznap, vagyis Szent Vince napján dől el például, hogy milyen lesz az idei bor: sok vagy kevés! Mutatjuk, ki volt az a Szent Vince és milyen az ideális időjárás ilyenkor!
Főleg a borászoknak fontos nap a január 22-e, de aki szereti a szőlőből készült italokat, annak is érdemes az eget és a fákat kémlelnie most szerdán. Ekkor van ugyanis Szent Vince napja, amikor többek között eldőlhet, milyen lesz az előttünk álló hetek időjárása.
Szent Vince egy vértanú volt, aki az Ibériai-félszigeten, Huescában született valamikor a 3. században. Szent Valér, Zaragoza püspöke oktatta őt hitre és minden másra is. Diakónussá szentelése után Vince látta el azokat a tennivalókat, amikre Szent Valér már nem volt alkalmas. Amikor Diocletianus császár elrendelte az utolsó nagy keresztényüldözést (303-ban), Valencia helytartója azzal akart tekintélyt szerezni magának, hogy a parancs végrehajtását Valér püspökön és diakónusán, Vincén kezdi. Ezért bilincsbe verve Zaragozából Valenciába vezettette és válogatott módokon kínozni kezdték őket – olvasható a Wikipédián.
A kínzások következtében Valér püspök hamarosan elhunyt, Vince szenvedéseit azonban a helytartó igyekezett elnyújtani, ennek ellenére nem tagadta meg a hitét. Végül ő is meghalt, de a temetést megtagadták tőle, a holttestét kidobták a szántóföldre a kutyáknak és a madaraknak. A legenda szerint ekkor Isten egy nagy hollót küldött, hogy megvédje Vince földi maradványait, amit ezért zsákba varrtak, és kövekkel megrakva a tengerbe dobtak. A tenger hullámai azonban újra meg újra a partra sodorták a szentet, egészen addig, amíg egy keresztény meg nem találta és illően el nem temette. Szent Vince csontjait a mai napig Valenciában őrzik, és Rómában három templom is viseli a nevét.
Szent Vincét főleg a római katolikusok tisztelik Franciaországban, amihez különösen hozzájárulhatott a stólája (tunikája), amit sokáig Franciaországban őriztek. Ennek révén lett Vince többek között a takácsok védőszentje, de ő az elnyomás elleni küzdelem szimbóluma, a szegények és a rászorulók segítője és a szőlészek védőszentje is. Franciaországon kívül nagyra becsülik a szentet a keresztény bortermelők Elzászban, Dél-Németországban és Ausztriában is.
Január 22., vagyis Vince napja különös jelentőséggel bír a borosgazdák életében. Elsősorban mint időmeghatározó szentre gondoltak, gondolnak Szent Vincére. A mai napig sok nyelven használatos például az a mondás, hogy „Ha megcsordul a Vince, tele lesz a pince”. Vagyis, ha Vince napján száraz az idő, akkor a pincék üresen maradnak. Emellett sokan használják még a „Fényes Vince, tele a pince, Ködös Vince, üres pince” mondást is. Vince szőlész-védőszentségéhez valószínűleg hozzájárulhatott nevének népies szójátéka is: Vin-Cent annyit tesz, mint százszoros bor.
Magyarországon Szent Vince napja a népi hagyományokban fontos szerepet játszik. A paraszti naptárban Vince napja a tél végét és a tavasz kezdetét jelzi.
És, hogy mi maradt mára a hagyományokból? Erről Kovács Ottó nagyradai borász beszélt a ZAOL.hu-nak:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre