Ezért fontos, hogy milyen az idő Vince-napon: nem csak a borászok kémlelik ilyenkor az eget!

Január 22. napjához számos népi megfigyelés és hagyomány kapcsolódik. Aznap, vagyis Szent Vince napján dől el például, hogy milyen lesz az idei bor: sok vagy kevés! Mutatjuk, ki volt az a Szent Vince és milyen az ideális időjárás ilyenkor!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.01.21.
Módosítva: 2025.01.21.
szőlő vince nap borospince

Főleg a borászoknak fontos nap a január 22-e, de aki szereti a szőlőből készült italokat, annak is érdemes az eget és a fákat kémlelnie most szerdán. Ekkor van ugyanis Szent Vince napja, amikor többek között eldőlhet, milyen lesz az előttünk álló hetek időjárása.

Szent Vince Vince nap
Vince napjához számos népi megfigyelés kapcsolódik, mutatjuk, melyek ezek (Fotó: godongphoto /  Shutterstock)

Ki is az a Szent Vince?

Szent Vince egy vértanú volt, aki az Ibériai-félszigeten, Huescában született valamikor a 3. században. Szent Valér, Zaragoza püspöke oktatta őt hitre és minden másra is. Diakónussá szentelése után Vince látta el azokat a tennivalókat, amikre Szent Valér már nem volt alkalmas. Amikor Diocletianus császár elrendelte az utolsó nagy keresztényüldözést (303-ban), Valencia helytartója azzal akart tekintélyt szerezni magának, hogy a parancs végrehajtását Valér püspökön és diakónusán, Vincén kezdi. Ezért bilincsbe verve Zaragozából Valenciába vezettette és válogatott módokon kínozni kezdték őket – olvasható a Wikipédián.

Így lett Vincéből szent

A kínzások következtében Valér püspök hamarosan elhunyt, Vince szenvedéseit azonban a helytartó igyekezett elnyújtani, ennek ellenére nem tagadta meg a hitét. Végül ő is meghalt, de a temetést megtagadták tőle, a holttestét kidobták a szántóföldre a kutyáknak és a madaraknak. A legenda szerint ekkor Isten egy nagy hollót küldött, hogy megvédje Vince földi maradványait, amit ezért zsákba varrtak, és kövekkel megrakva a tengerbe dobtak. A tenger hullámai azonban újra meg újra a partra sodorták a szentet, egészen addig, amíg egy keresztény meg nem találta és illően el nem temette. Szent Vince csontjait a mai napig Valenciában őrzik, és Rómában három templom is viseli a nevét.

Nem csak a katolikusok tisztelik Szent Vincét

Szent Vincét főleg a római katolikusok tisztelik Franciaországban, amihez különösen hozzájárulhatott a stólája (tunikája), amit sokáig Franciaországban őriztek. Ennek révén lett Vince többek között a takácsok védőszentje, de ő az elnyomás elleni küzdelem szimbóluma, a szegények és a rászorulók segítője és a szőlészek védőszentje is. Franciaországon kívül nagyra becsülik a szentet a keresztény bortermelők Elzászban, Dél-Németországban és Ausztriában is.

Mi köze Szent Vincének a borhoz?

Január 22., vagyis Vince napja különös jelentőséggel bír a borosgazdák életében. Elsősorban mint időmeghatározó szentre gondoltak, gondolnak Szent Vincére. A mai napig sok nyelven használatos például az a mondás, hogy „Ha megcsordul a Vince, tele lesz a pince”. Vagyis, ha Vince napján száraz az idő, akkor a pincék üresen maradnak. Emellett sokan használják még a „Fényes Vince, tele a pince, Ködös Vince, üres pince” mondást is. Vince szőlész-védőszentségéhez valószínűleg hozzájárulhatott nevének népies szójátéka is: Vin-Cent annyit tesz, mint százszoros bor.

Milyen Vince-napi hagyományokat ismerünk?

Magyarországon Szent Vince napja a népi hagyományokban fontos szerepet játszik. A paraszti naptárban Vince napja a tél végét és a tavasz kezdetét jelzi. 

  • Ezen a napon gyakran figyelik a madarakat a fákon, ha a verebek elkezdenek fészket rakni, közeledik a tavasz. 
  • Egy másik hiedelem, ha Vincent napján esik a hó, akkor még hosszú lesz a tél, de ha napfényes és tavaszias az idő, akkor a tél hamarosan véget ér.
  • Vince napjához kapcsolódik egy különleges borkóstoló-hagyomány is: ezen a napon kóstolják meg az új bort a gazdák és meghívott vendégeik. 
  • A legkedveltebb magyar népszokás pedig az, hogy Vince napján sok bort kell inni, ha azt szeretnék, hogy ősszel bőséges termés legyen. 
  • Sok helyen papot is hívnak a szőlőtőkék megáldására, vagy a szőlő négy sarkát borral vagy szentelt vízzel öntözik meg.

És, hogy mi maradt mára a hagyományokból? Erről Kovács Ottó nagyradai borász beszélt a ZAOL.hu-nak:









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás