Az idei év remek lehetőségeket tartogat a magyar fiatalok és a családok számára, hiszen óriási mértékű kormányzati támogatás áll a rendelkezésükre! A lakhatási támogatások az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv egyik alappillérét képezik.
A kormány nem titkoltan azzal a céllal dolgozta ki a 21 pontból álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet, hogy az abból adódó gazdasági fellendülésből a társadalom minél szélesebb köre részesüljön. A program keretében összesen 4.000 milliárd forintot mozgósít a kormány a fiatalok, a családok, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása érdekében. Ebből 2.632 milliárd forint áll rendelkezésre a családok számára - egy jelentős része lakhatási támogatások formájában. De a családalapításra készülő fiatalok is kapnak lehetőséget.
A kormány célja, hogy Magyarország gazdasági semlegességére épülve a gazdasági növekedés 2025-re meghaladja a 3%-ot, miközben a fellendülés bevonó jellegéből adódóan a társadalom széles körei számára, különösen a családok, illetve a kis-, és középvállalkozások számára is érezhető legyen
– írja a kormany.hu oldal az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv kapcsán. Ennek pillérei:
A megfizethető lakhatás érdekében a kormány már számtalan intézkedésről döntött. Nemrég a Nemzetgazdasági Minisztérium szóvivője, Palóc André számolt be ezek közül a legújabbakról a Facebookon.
A 35 évnél fiatalabb munkavállalók havi 150 ezer forintos lakhatási támogatást is kaphatnak a munkáltatótól, ami évi 1,8 millió forintos támogatást is jelenthet. Ezt az összeget lakbérre vagy lakáshitel törlesztésre is fordíthatják. A munkáltatók számára is kedvezőbb ez a juttatási forma, hiszen adózása hasonló a már jól bevált SZÉP-kártyáéhoz. A támogatás felhasználása egyszerű, lakáshitel-törlesztés esetén a bankhoz érkezik az összeg. Bérbeadásnál ezt a támogatást a bérlő mellett közvetlenül a bérbeadó is kaphatja
– mondta az újévtől már igényelhető támogatási formáról a szóvivő. Hozzátette: a kormány célja ezzel az intézkedéssel is az, hogy a megfizethető lakhatást támogassa.
Emellett számos további lakhatási támogatás is igényelhető 2025-ben.
A fiatalok lakhatási programjának részeként a 35 év alatti, első zöld lakásukat vásárlók számára 2025. április 1-től – 2025. október 31-ig önkéntes kamatplafont vezetnek be a bankok. Az éves fix kamat az első öt évre kedvezményesen maximum 5 százalék, a jelzáloghitelnek pedig egyéb folyósítási-, elbírálási-, közvetítői-, vagy egyéb banki díja nincsen!
Indul a Vidéki Otthonfelújítási Program, melynek keretében 2025. január 1-től az ötezer fő alatti településeken élő gyermekes családok számára az állam a számlával igazolt felújítási költségek 50%-át, de legfeljebb 3 millió forintot átvállal, míg további három millió forintot kedvezményes kölcsön formájában biztosít. A támogatás összegében az anyagköltség, illetve a vállalkozói díj 50-50%-os arányban szerepelhet, illetve amennyiben az igénylő igénybe vette a 2021-2022-ben élő otthonfelújítási támogatást, akkor a 3 millió forint és a korábbi támogatás különbözetére lehet jogosult. A 270 milliárd forintos program keretében 2.900 településen, mintegy 400 ezer család számára válik elérhetővé a lehetőség otthonuk felújítására.
Szintén január 1-től már lakásfelújításra is használható a SZÉP-kártyán szereplő összeg. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy lakásfelújításhoz kapcsolódó kiadásokat is lehet a kártyával fedezni. Ez az intézkedés 25 milliárd forinttal segítheti a családok otthonfelújítását.
Nemcsak a SZÉP-kártya, hanem a nyugdíjpénztári megtakarítások esetében is elérhetővé válik a lakáscélú felhasználás. Ez az intézkedés lehetővé teszi, hogy a nyugdíjpénztári tagok és családtagjaik 2025-re vonatkozóan átmenetileg, 1 éves időtartamra az egyéni számláikon felhalmozódott összegeket saját döntésük alapján lakáscélokra is felhasználhassák. Ez ingatlan vásárlását, ingatlan építését és bővítését, valamint felújítását jelentheti, illetve a jelzálog alapú hitel törlesztése is lehetővé válik belőle.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak minden tag számára 2024. december 31-ig küldtek, illetve 2025. március 31-ig még egyszer küldenek ki tájékoztatót erről az intézkedésről, amely mintegy 300 milliárd forinttal járulhat hozzá a családok lakácscéljainak eléréséhez.
Miután azt a kormány további két évvel meghosszabbította, így az új építésű lakásokra érvényes kedvezményes, 5%-os áfa 2025-ben is érvényben marad, ez a vevők és az eladók számára is segítséget jelent.
Mindemellett a kormány rendezte a rövidtávú lakáskiadás szabályozását, így érdekeltté tette a tulajdonosokat a hosszú távú bérbeadásban, ezzel várhatóan csökken az albérletek ára. Továbbá kollégiumépítési program indul, hogy a felsőoktatásban tanulók számára megfelelő elhelyezést tudjanak biztosítani, ami szintén csökkenti majd az albérletárakat és hozzájárul a hallgatók olcsóbb lakhatásához.
Megmaradnak a korábbi otthonteremtési támogatások is, így például a fiatal házasok igénybe vehetik a Babaváró hitelt és bizonyos feltételek mellett a CSOK-ot is.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre