Ikonikus helyen járt a magyar felfedező. Budapest kedvenc lakberendezési áruháza teljesen megváltozott.
A Felfedező nevű híres urbexes múltidéző fotókat mutatott be Budapest első lakberendezési áruházáról.
Az 1900-as évek elején épített áruház még a 60-as években is a fénykorát élte, népszerű helynek számított. Az épületet az 50-es években átalakították.
Az áruház a második világháborúban több helyen is megsérült, de az 1956-os forradalomban már súlyos károkat szenvedett az egész tömb – írja az Építészfórum. A Rákóczi út 70. és 72. számú épületeket is lebontották, majd 2001-ben üveghomlokzatú irodaház épült ide. A megmaradt üzlethelyiségeket Csapó József tervei alapján alakították át, de a háromszintes Otthon Áruház csak négy évvel később, 1961-ben nyílt meg. Itt is, akárcsak a Rákóczi úton – és városszerte több helyen – a földszinti portálokat beljebb tolták, az utcai részen árkádsorként megnyitották, ezzel próbálták az egyre szűkülő járdaszélességet valamelyest pótolni, a jövendőbeli vásárlóknak, nézelődőknek némi védelmet nyújtani. Ugyanakkor a két ház közös bejáratot kapott.
Napjainkban már teljesen üresen áll, de az üvegkupolája még mindig lélegzetelállító. Az áruházban elsőként divatcikkeket, az aktuális divatnak megfelelő kabátokat, pulóvereket, kalapokat és kesztyűket is lehetett vásárolni, később pedig a lakberendezési holmik kedvelt beszerzőhelye lett, puffok, szekrénysorok és egyéb bútorok széles választékát kínálta.
Így néz ki ma az Otthon Áruház, Budapest első lakberendezési áruháza. A gyönyörű kupola alatt 22 éve sétálgattak utoljára vásárlók
– árulta el az urbexes.
Az urbex az urban exploration rövidítése, ami magyarul városfelfedezést jelent. Az urbex egy elterjedt szabadidős tevékenység, aminek már saját szubkultúrája van. A városfelfedezés lényege, hogy elhagyatott, lepukkant, romos, vagy éppen működő, de elzárt, ember alkotta helyekre vagy tárgyakhoz jussunk el. Az urbexesek célpontjai lehetnek például elhagyatott városok, gyárak, kórházak, elmegyógyintézetek, börtönök, csatornahálózatok, alagutak, katakombák, ipari és katonai létesítmények, vagy éppen magára hagyott parasztházak, tanyák. Az urbexesek az íratlan szabályukhoz hűen nem árulják el, hogy pontosan hol található az a bizonyos épület, ahol jártak, nehogy vandálok jelenjenek meg és teljesen kifosszák, megrongálják a helyszínt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre