Földes László Hobó, aki a Kossuth-díjas és egyéb kitüntető művészi jelzők helyett ma is egyszerűen „Csavargónak” mondja magát, február 13-án betölti a 80. életévét. A jubileumot naná, hogy munkával ünnepli: január 24-én Hobó Medvevára című bábjátékát mutatja be, majd játssza rendszeresen a Nemzetiben, a szülinap után 2 nappal pedig a Papp László Budapest Sportarénában koncertezik.
A 80 éves Hobó munkatempójáról a két generációval fiatalabb rendező és művész kollégák egyhangúlag állítják: még mindig nem könnyű vele lépést tartani. Elkészült Hobó Medvevára című bábjátéka.
Utcakölykök voltunk, ma is Csavargó vagyok. A családom és a barátaim számomra érthetetlen módon Medvének hívnak, bár én lepkének képzelem magam, legalábbis kanárinak, különösen a hangom miatt
- anekdotázik Hobó magával ragadó frissességgel, fiatalos lendülettel, miközben dől belőle a mese és a konkrét számok az elmúlt 6 évtizedben létrehozott munkáiról.
A Nemzeti Színházban a Medvevára bemutatója előtti beszélgetésen fontosnak tartja megemlíteni Vidnyánszky Attila igazgatóhoz fűződő több évtizedes munkakapcsolatát, a közös produkciókat. A közös munka valamikor nagyon régen, még Beregszászon kezdődött, az Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színháznak nevezett iskolateremben, ahová „szárazkolbászért és tojásrántottáért” is boldogan elment fellépni.
És hogy mivel rukkol elő a 80-as „Csavargó” a Medvevárában?
Miután megírtam a rengeteg szöveget, aminek történelmi, irodalmi, színházi, politikai, egyházi tartalma is van, rádöbbentem, hogy még ha a Nemzetiben mindenki, még a vécésnéni is kap szerepet, akkor sincs elég ember ennyi szereplő (Boccaccio-tól Loyolai Ignácig) megjelenítéséhez. Amikor már a 42. figura beleírásánál tartottam, kezdett dőlni a víz rólam, hogy hogyan fogom ezt megoldani. Ekkor jött a mentőötlet: Majoros Ágit nagyra tartom, láttam már dolgait, amiktől fekvőbeteggé röhögtem magam
- árulta el Hobó, hogyan lett bábjáték legújabb darabjából.
A 80. születésnapra Hobó megkapta – hab a tortán – a saját kis Hobó bábuját is, amivel lekettőzték, és az előadás érdekében muszáj szót értsenek egymással.
Aztán, hogy ez hogyan sikerül, döntse el mindenki maga, ha megnézte az előadást!
A Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával Hobó életéről film is készül, Nem lehet két hazád címmel.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre