Ezt a számlát be ne fizesd! - Újabb módszerrel próbálkoznak a csalók

Újabb csalásra hívta fel a figyelmet az MVM, az adathalászok egy kamu számlát állítanak ki. A csalók célja, hogy a gyanútlan ügyfelek átutalják pénzüket a megadott számlaszámra, vagy esetleg rákattintanak a linkre, így pedig meg tudják szerezni bankkártya adataikat.



Megosztás
Szerző: IF
Létrehozva: 2025.01.11. 13:00
MVM adathalász számla csalók

Újabb módon próbálnak meg hozzáférni bankkártya adatainkhoz a szélhámosok. Adathalász csalók küldenek hamis energiaszámla-értesítőket. A csalók különböző, jellemzően nem magyar e-mail címekről küldik ki a számla elkészültére vonatkozó adathalász levelet, amelyben az adatok gyakran nem pontosak, a számla összege jellemzően nem felel meg a fogyasztás alapján várt értékeknek. 

csalók
Hamis számlákkal támadnak az interneten a csalók  Fotó: Pexels

Ennek az újfajta csalásnak rengeteg áldozata van, többen a rendőrségen is feljelentést tettek. Legutóbb egy gödöllői Facebook-csoportban számoltak be hasonló esetről.

Mindenkinek szeretném felhívni a figyelmét, hogy ma reggel kaptam ezt az emailt és felhívtam az MVM szolgáltatót, akik azt mondták, hogy nem ők küldték. Magyarul vigyázzatok, mert ezek csalók! 

– olvasható a posztban. 

Az esetre már az MVM is reagált, akik honlapjukon kifejtették, hogy semmi közük a csalásokhoz, teljesen elhatárolódnak az ügytől és együttműködnek az illetékes hatóságokkal.

Fontos, hogy az email-ben érkező elektronikus számlákon, vagy számlaértesítőkön minden esetben szerepel az MVM Next-nél vezetett szerződéses folyószámla száma, a számla száma, illetőleg feltüntetjük az átutaláshoz szükséges adatokat is (bankszámlaszám, illetve a közlemény rovatba szükséges számsort). Az MVM Next online ügyfélszolgálati honlapján sosem kérjük, hogy adja meg bankkártya adatait, azokat minden esetben a biztonságos banki felületre történt átirányítást követően szükséges csak beírni.

– tájékoztatták az embereket.

Hogyan kerülhet az e-mail-címem a csalók birtokába?

A leggyakoribb eset, ha egy sokszorosan továbbított levélben szerepel az e-mail-címünk. Jellemzően ebbe a körbe tartoznak pl. az ünnepi és közéleti eseményekhez kapcsolódóan továbbított üzenetek, vagy például a humoros szövegeket, képeket tartalmazó üzenetváltások. Ezen kívül az e-mail-cím könnyen kerülhet adathalász levélterjesztők birtokába olyankor, ha egy gyengén védett weboldalon regisztrálja e-mail-címét és onnan az adatok kiszivárognak. Megoldást jelenthet erre egy tartalék e-mail-cím kialakítása az ilyen tevékenységekhez, amelynek az esetleges kiszivárgása nem sodorja veszélybe a „hivatalos” e-mail-címünk postafiókját.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás