A kíméletlen fagyot és a dermesztő hideget durva felmelegedés váltja, de ez sem tart sokáig. Az emiatt extrém módon megterhelt szervezetünknek az sem tesz jót, hogy 13-15 fok is lehet a hét elején.
Kemény időket élünk, a dermesztő fagyok után hamarosan és minden átmenet nélkül brutális felmelegedés várható. Az extrém időjárás-változás rendkívül megterhelheti a szervezetünket, ezért óvatosságra int az orvosmeteorológia. Dr. Pintér Ferenc meteogyógyász szerint a drasztikus változás miatt meggyengül az immunrendszer, ami azért kritikus mostanában, mert gyorsabban terjedhet az influenza vagy más légúti megbetegedés is.
A Meteo Klinika igazgatója arra figyelmeztet: annak, hogy beözönlött a Kárpát-medencébe a hideg légtömeg, eleve érzékelhető hatásai vannak, hiszen országosan mínusz 10 fok körüli hajnali fagyokra is számíthatunk a hétvégén. Ráadásul ezek néhol napközben is kitartanak, annak ellenére, hogy néhány órás napsütésben is részünk lehet. A tartósan ködös helyeken azonban marad az ónos szitálás és fényszegény idő. Pintér Ferenc szerint a szervezetünk a napokban ennél is nagyobb veszélyekkel számolhat.
Elsősorban a fényszegény helyeken érvényesülnek erőteljesen a hidegfront jellegű hatások, a beszűkült perifériális erek miatt erősen megnő a keringési rendszer terhelése. Kiugró vérnyomásértékek alakulhatnak ki. Igen magas lesz a fertőzésveszély, ami különösen kedvezőtlen a gyorsan terjedő influenzajárvány tükrében. Egyes helyeken már kötelező, de a zsúfoltabb helyeken mindenképpen ajánlott a maszkviselés. A lehűlt, kiszáradó nyálkahártyák alig védenek a felsőlégúti megbetegedések ellen. Erősek maradnak a görcsös folyamatok, gyakoribbak a rosszullétek. A fő veszély mégis az lesz, hogy erre az igen hideg időre egy rendkívüli melegedés fog majd érkezni, akár 13-15 fok is lehet a hét elején
– véleményezte Pintér, aki figyelmeztetett: „A tapasztalható panaszok ebben a szélsőséges meteogyógyászati helyzetben is jellemzően a fokozott időjárás-érzékenység következményei, amelyek jelentős rizikófaktort jelenthetnek egyéb megbetegedések kialakulásában is.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre