A 21 éves fiatal lány úgy döntött, továbbviszi édesapja örökségét és állatokat ment saját birtokukra. Lénáék gazdaságában, a Péter parasztudvarban van disznó, birka, kacsa, liba, fürj, páva, sőt még emu és kígyó is.
Ha valaki az utcán fut össze Péter Lénával, valószínűleg nem mondaná meg róla, hogy a hétköznapjait több mint 100 állat között tölti, disznót etet, haszonállatokat ment és 0–24-ben vezet egy tanyát, amit édesapja hagyott rá. A 21 éves erdésztechnikus lány 2023 júliusában nyitotta meg saját parasztudvarát, ami szó szerint az udvara, hiszen Léna édesanyjával és húgával ott is él, mint önfenntartó család. A Péter parasztudvar Darányban, a horvát határtól nem messze található, nevében pedig a családnevükre utal, illetve Léna elhunyt édesapjára, aki mindig szeretett volna fiú gyermeket, hogy a nevük tovább öröklődjön. Mivel fiú gyermeke nem lett, de két gyönyörű lánya igen, így Léna úgy döntött, a parasztudvar nevében fogja továbbvinni édesapja vezetéknevét.
Léna lassan másfél éve üzemelteti a Péter parasztudvart, azóta működik Facebook-oldaluk is és várják az érdeklődőket különböző programokkal.
Az ötlet sajnos egy tragédia következtében jött. Váratlanul elveszítettük édesapámat. Ő egy hatalmas szívű, jó lelkű ember volt. Nagyon sok állatot mentett önzetlenül. Így az oldal az ő emléke, illetve a befolyt bevételből az állatok további fenntartását biztosítjuk. Az állatokat én gondozom, de akad segítségem édesanyám és a kishúgom személyében, bár a húgom iskolás, az anyukám pedig ápolónőként dolgozik
– mesélt az udvarról Léna, akinek legfőbb célja az állatmentés, illetve az, hogy a gyerekekkel megismertessék az állatokat.
„Sok falusi gyermekkel is találkoztam úgy, hogy még nem láttak kacsát vagy nehezükre esett megkülönböztetni egy kecskét egy birkától. Így ezt is fontosnak tartom. De az, hogy szinte mind mentett állatok, úgy gondolom, a tudat sokat hozzá tesz, illetve a felelősség” – fogalmazott a fiatal lány, aki a programokon a gyerekekkel közösen látja el az állatokat az etetéstől a ganézásig. És ha még mindez nem lenne elég, Léna tejtermékek készítésével is foglalkozik.
A gyerekek nálam kecskét fejnek és vajat vagy különböző egyszerűbb sajtokat készítenek. Eddig a házi joghurttal arattam a legnagyobb sikert, de van egy kislány, aki szerint a házi sajtunkkal közösen készített lángosnál nincs jobb. Későbbiekben szeretnék egy sajtműhelyt és van egy álmom, ami Magyarországon még nincs, de amint elérem és sikerül megvalósítanom, akkor a legbüszkébben fogok mesélni róla
– részletezte Léna, aki szerint az állatok szeretete egy emberrel született dolog, ami vagy megvan valakiben, vagy nincs.
„Kiskoromtól kezdve mondogattam, hogy nekem egyszer állatmenhelyem lesz. Végül az nem lett, de úgy gondolom, a kicsi énem ugrál örömében. Rólam kiskoromból is csak olyan képek vannak, ahol valamilyen állattal vagyok, természetesen az, hogy apukám is imádta őket és ebben nőhettünk fel, nagyban befolyásol mindent” – mesélt magáról a 21 éves fiatal, aki nagyon szeret lovagolni, húga pedig versenyszerűen is űzi.
Számomra az állatmentés az állatszeretet egy életforma, nem tudom másképp elképzelni az életem. Egy mentett állat szemében látható és érezhető hála felbecsülhetetlen. De persze ehhez nekünk is más szemmel kell látnunk őket, sőt talán az egész világot
– vallja a fiatal. Az udvarban jelenleg több mint 100 állat van, a tipikus baromfiktól egészen az egzotikus kígyóig és agámáig. Sőt, van egy 300 kilós disznó is, akit Léna nevelt fel, sok más állattal együtt.
Az ideérkezőknek azt szeretnénk átadni, hogy lássák és érezzék, hogy mennyi gond is van egy állattal és hogy ne legyenek felelőtlen döntéseik. Az emberek ugyanis sokszor megkeresnek megunt állatokkal. Sajnos legtöbbször az ünnepek után. Húsvét után rengeteg nyuszi, de karácsony, születésnap, névnap, ami épp aktuális
– osztotta meg Léna, aki számára a tanyán élni szabadság, viszont cseppet sem egyszerű. A 21 éves lány amellett, hogy ellátja az állatokat és programokat szervez, fát is hasogat, ólat is épít és állítja, nincs olyan férfimunka, amit ne tudna elvégezni, még ha neki több időbe is telik.
„Azt, hogy a korombéli lányok másképp élnek és hogy talán nekem is úgy kéne, sokszor megkapom. Megmondom őszintén, hogy fogalmam sincs, hogy ők hogy élnek, és hogy nekem hogy kéne. Én nagyon családcentrikus vagyok, és a nyugodt programok kötnek le, sosem vonzott a züllés és a bulis élet. Nekem ez a természetes. Szeretném, ha majd a gyermekeim is így nőhetnének fel. Természetesen én is szeretek „csajoskodni”, kiöltözni, sminkelni, de még plázázni is, csak az utóbbival beérem évente 3-4 szer” – részletezte Léna, aki ha minden percben dolgozna, akkor sem érne a munka végére, így a segítség mindig jól jön a Péter parasztudvarban.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre