Orbán Viktor: Legyen karácsonyi tűzszünet és nagyszabású fogolycsere!

Béke, magyar uniós elnökség, 2025 – ezek voltak a péntek reggeli rádióinterjú fő témái a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.12.20. 08:52
Módosítva: 2024.12.20. 09:56
Jó reggelt, Magyarország! Orbán Viktor Brüsszel

A brüsszeli közmédia központban adott interjút Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken. A beszélgetés elején szóba került, hogy Zelenszkij elnök meglehetősen nyers stílusban üzent a magyar kormányfőnek a karácsonyi tűzszünet felvetésére.

ORBÁN Viktor
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Magyarország miniszterelnöke a beszélgetés elején elmondta, semmilyen provokációnak nem szabad felülni, és a legfontosabb a stratégiai nyugalom. „Egy olyan ország amely bajban van, és területén idegen csapatok vannak, és szétlőtték az energetikai infrastruktúrát, annak a vezetője néha mond ingerült dolgokat, ezeket nagyvonalúan kell kezelni” – jelentette ki, hozzátéve: a béke ügyében még futottam egy utolsó kört.

A magyar kormányfő pár napos tűzszünetet és fogolycserét szeretne az ortodox karácsonykor

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy azon dolgoznak, ha már nagy, átfogó béke nem lesz ebben az évben, akkor legalább legyen egy karácsonyi tűzszünet. Még az I. világháborúban is volt fegyverszünet a karácsonykor. A kormányfő néhány napos tűzszünetet és fogolycserét szeretne az ortodox karácsonykor. Az ezzel kapcsolatos esetleges félelmek kapcsán megjegyezte:

Itt két-három napról van szó, tehát az ellenfél ennyi idő alatt nem tud átcsoportosítani.

Orbán Viktor: Putyin megfontolja a karácsonyi tűzszünetet

Magyarország miniszterelnöke a béke érdekében beszélt az orosz elnökkel is, akit sikerült rávennie arra, hogy fontolja meg a karácsonyi tűzszünetet. „Ha az ukránok átgondolják a javaslatot, akkor rájönnének, hogy nekik is érdekük ez. Donald Trump hivatalba lépéséig még egy hónap van, és remélem, sikerül majd elfoglalnia a hivatalát” – tette hozzá.

Washingtonban nagy változások lesznek, a békéhez is közelebb kerülhetünk

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Washingtonban nagy változások lesznek, és ezek jók lesznek a nyugati világ számára. A békéhez is közelebb kerülhetünk. Mindezek a fejlemények óvatosságra intenek minket – jelentette ki. Hozzátette: Brüsszelben mindeközben ugyanazt hajtogatja, pedig eddig sem vezettek eredményre az eddig lépések. A vezetők változásra való nyitottsága megvan a vezetőkben, és tudják, hogy egyedül nem lehet ezt a háborús helyzetet megoldani.  

Iszonyatos összeget adott eddig Brüsszel a háborúra

„Ma a legnagyobb problémák Brüsszelben vannak, mert nem kívánnak változtatni az eddigi háborús politikán” – mondta Orbán Viktor. Ennek része a nagy baloldali paktum az EPP és a többi erő között, akik támogatják a háborút. A kormányfő szerint iszonyatos összeget adtak eddig a háborúra, és ebből a pénzből a nyugat-balkáni országokat sikerült volna az uniós átlagra fejleszteni.

Ukrajna felvétele az EU-ba tönkretenné a magyar mezőgazdaságot

Orbán Viktor emlékeztetett arra, hogy az uniós paktum értelmében Ukrajnát azonnal fel kell venni az EU-ba. Mindez pedig a mezőgazdaság tönkremenetelét jelentené, és az abból élő családokat – tette hozzá. Emlékeztetett: a Patrióták között sok olyan állam van, ahol az agrárium erős, és rendkívül érzékenyek erre a kérdésre. „Vannak a világban globális hálózatok, és több országban gyakorolnak jelentős befolyást a folyamatokra. Az egyik ezek közül a Soros-hálózat. Ők elvesztették Amerikát, de Brüsszel a kezükben van”  – közölte. Ezt követően kijelentette: a jövőnk kulcsa, hogy Brüsszelben a Patrióták többséget tudnak-e szerezni, és visszavesszük-e Soros Györgytől Brüsszelt.

Komoly eredmények születtek a magyar uniós elnökség ideje alatt

„A magyar elnökség több fontos problémát megoldott, és ezt sokan elismerik. Sikerült megoldani Románia és Bulgária schengeni tagságát” –  mondta Orán Viktor. Orbán Viktor elmondta, hogy a viták ellenére a románokkal és a bolgárokkal sorsközösségben vagyunk. Mindezek mellett nagy teljesítmény, hogy a nyugat-balkáni térség esetében sikerült egy-két lépést tenni az unió irányába – tette hozzá. Orbán Viktor kiemelt egy másik nagy eredményt is: az EU elfogadta a versenyképességi paktumot.

„Repülőrajtot kell vennünk 2025 elején”

Orbán Viktor kiemelte: a magyar uniós elnökség további eredménye, hogy az uniós politika közelebb került az emberekhez. A kormányfő kifejtette, hogy a 2025-ös költségvetés mögött nagyon nagy munka van. Jövő márciusban Matolcsy György távozik a jegybank éléről, a Pénzügyminisztérium pedig beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba. Emlékeztetett: Nagy Márton dolgozta ki a 21 pontos gazdasági akciótervet is, és jelentős szerepe volt a 2025-ös költségvetésben. „Repülőrajtot kell vennünk 2025 elején, és ezt mindenkinek éreznie kell!” – szögezte le. „Három év alatt 40 százalékos minimálbér-emelés lesz. Mindez pedig mindegyik család életében érezhető lesz!” – mondta a beszlégetés végén Orbán Viktor.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás