Mikor jön idén a Mikulás és miért pont akkor?

Közeledik az adventi időszak egyik jeles napja, Miklós-nap, amikor a jó gyerekek ajándékot, a rosszak virgácsot kapnak. Mutatjuk, idén melyik napra esik az ünnep és azt is segítünk tisztázni, hogy a Télapó vagy a Mikulás érkezik hamarosan!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.12.05.
Módosítva: 2024.12.05.
Mikulás télapó szent miklós

Évtizedes hagyomány, hogy Miklós napján a fehér szakállú Télapó ajándékot rak a gyerekek csizmájába. De miért pont oda és a Mikulás vagy a Télapó az ajándékosztó? És 5-én este vagy 6-án reggel érkezik? Íme a válaszok!

télapó mikulás szent Miklós
A Télapó vagy a Mikulás érkezik hamarosan? Fotó: Aliaksei Charapanau/Shutterstock

Melyik volt előbb, a Mikulás vagy a Télapó?

A Mikulás eredetileg a katolikus vallású vidékeken Szent Miklósnak, a Lycia római provinciában fekvő Myra város püspökének népies alakja volt. Később aztán ajándékokat osztogató, szánnal közlekedő finnországi lakos lett belőle, akit sokan Télapónak hívnak. Vagyis Mikulásból lett a Télapó.

De hogy lett Mikulás a Mikulás?

A kereszténység sok pogány ünnepet és szokást átvett másoktól. Ezek közé tartozik a vikingek azon szokása, hogy a téli napforduló idején megajándékozzák egymást. A legendák szerint ilyenkor Odin (germán főisten), ajándékokkal megrakott szekerén száguld át az éjszakai égbolton és a jókat megjutalmazza, a rosszakat pedig megbünteti. A kereszténység ezt az ünnepet aztán Szent Miklós (a gyermekek védőszentje) napjához kapcsolta.

Hogy lett a Mikulásból Télapó?

A Télapó szó akkor keletkezett mesterségesen, amikor az 1950-es évek kommunista vallásellenessége miatt teljesen le kívánták cserélni a Mikulás elnevezést az állami iskolai és óvodai rendezvényeken, és helyette a szovjet-orosz kultúrkör orosz Fagy apó (Gyed Maróz)  tükörfordítását, a Télapó elnevezést kezdték el használni. A két világháború között egyébként a Mikulás alakja a mennyben élt, a gyerekeket az égből figyelte, segítői pedig manók, angyalok vagy krampuszok voltak. Mára azonban a Mikulás Lappföldre költözött.

Mi köze Szent Miklósnak az ablakba rakott csizmákhoz?

A középkorból származó legenda szerint a Miklós püspök (Szent Miklós) városában egy szegény embernek volt három lánya, akiket megfelelő hozomány hiányában nem tudott férjhez adni. Így az a sors várt rájuk, hogy hajadonok maradnak, vagyis nyilvánosházba kerülnek. Miklós, a myrai püspök elhatározta, hogy segít rajtuk, de ezt titokban szerette volna megtenni. Ezért az éj leple alatt egy-egy arannyal telt erszényt tett a szegény ember ablakába. Egyes változatok szerint ezt később többször megismételte, egyik alkalommal azonban az ablak zárva volt, Miklós ezért felmászott a tetőre és a kéményen át dobta be az aranyat, miközben odabent az egyik lány akkor kötötte fel a harisnyáját száradni a kémény alá. Az arany végül ebbe a harisnyába esett bele. Ez a történet az alapja annak a kezdetben keresztény hagyománynak, miszerint a szülők az ablakba tetetik a gyermekeikkel a kitisztított csizmáikat, hogy reggelre a Mikulás az ajándékait abban helyezze elolvasható a Wikipédián.

Mikulás Télapó Szent Miklós
Kezdetben nem ajándékozott a Mikulás, hanem ijesztgetett Fotó: Bozsó Katalin/Mediaworks-archívum

Kezdetben így emlékeztek a magyarok Szent Miklósra

A középkorban szerepjátékokkal emlékeztek itthon Szent Miklós tetteire. A különféle játékokban a kolostori iskolák legifjabb diákja alakította Miklóst, később ezt a szerepet a felnőttek vették át. Ebből alakult ki aztán az, hogy Miklós nap előestéjén egy Mikulásnak elnevezett,

  • piros köpenybe öltözött apó, 
  • házról házra járt és dicsérte, ajándékokkal halmozta el a gyerekeket, 
  • vagy éppenséggel megfenyítette, megbüntette őket. 

Majd egy időben ijesztgették a gyerekeket Szent Miklós napján, de az 1970-es években ezt megtiltották és az ún. Láncos Miklós helyét átvette a jóságos Mikulás.

December 5-én vagy 6-án jön a Mikulás idén?

A modern magyar néphagyomány szerint december 5. éjjelén vagy december 6. hajnalán látogatja meg a Mikulás a gyermekeket, akik, ha az elmúlt évben jól viselkedtek, kisebb ajándékot kapnak az ablakba kitett, megtisztított csizmáikba. Tehát magán a Mikuláson múlik, 5-én este vagy 6-án reggel ajándékoz-e, egyébként az utóbbi az elterjedtebb.

Mióta közlekedik szánnal a Mikulás?

Amióta 1939-ben Bob May megírta a Rudolf, a piros orrú rénszarvas történetét, azóta Mikulás apó szánon jár, melyet szánhúzó rénszarvasai Rudolf, Fürge, Sármos, Talpas, Kerge, Csámpás, Torkos, Bátor és Szélvész. Vagy egy másik fordításban Táltos, Táncos, Pompás, Csillag, Üstökös, Mennydörgés, Íjas, Villám, és a persze a piros orrú Rudolf húz.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás