Egykor taxisként kápráztatta el utasait Popovics András, aki az éppen aktuális útvonalról régi képeket vetített az autóban. Az időutazást ma nyugdíjasként egy honlapon keresztül szolgáltatja, amelyen keresztül a fotózás hajnalától egészen máig fellelhető Budapest képekben.
„Én utánajárok a részleteknek és a legizgalmasabb információkat a régi képek mellé írom” – mondta Popovics András, aki ma már nyugdíjas, de korábban taxisként kereste kenyerét a fővárosban. Több évtizedes hobbija, hogy régi fotókat gyűjt Budapestről, amelyeket aztán feldolgoz. Informatikus fia csinált neki egy olyan programot is, amit a taxiban használt és a haladási útvonalon folyamatosan feldobta az aktuális helyszínhez tartozó régi képeket. Az utasok csodabogárnak tartották, rengeteg meglepetést okozott nekik. Egyikük például hálából neki adta a hatezer darabos archív fényképgyűjteményét... Így gyarapodott a Budapest képekben gyűjtemény.
A ma már nyugdíjas férfi sok időt tölt a régi fotók elemzésével, mielőtt szintén a fia által elkészített ilyenisvoltbudapest.hu című oldalra feltölti azokat. Egyet általában egy óra alatt dolgoz fel, de volt, amivel hat órát foglalkozott. Ilyen volt egy Moszkva teret (ma Széll Kálmán tér) ábrázoló fotó, amelyen a villamos tetején egy fogkrémreklám látható. A képet addig nagyította, míg meg nem látta, hogy a terméket radioaktívként reklámozták. „Ma már tudjuk, hogy ez veszélyes, de akkoriban, a XX. század közepén még csodaszernek hitték, ezért büszkén hirdették a termékeken” – mesélte Popovics András, aki azt is elárulta, hogy mit is csinál pontosan a nosztalgikus képekkel.
Ha van egy új kép, akkor az az elsődleges, hogy időben behatároljuk, aztán mellé tesszük a helyszínt – a közterület korabeli, illetve a mai nevét is kibogarászom, utánajárok a fotón látható érdekességeknek, aztán felkerül az oldalra, hozzáadom a címkéket és teszek mellé négy másik kapcsolódó képet ajánlásként
– mondta a szenvedélyes gyűjtő, aki először a gyerekkorából származó fotókat halmozta fel, de az érdeklődési köre egyre szélesedett. Végül visszament időben a fotózás kezdetéig, sőt még azelőttig, hiszen térképeket, rajzokat, festményeket is feldolgoz. Emellett ugyanilyen vehemenciával kereste a helytörténeti témájú könyveket, „hiszen a képek mellé én érdekes információkat is hozzáteszek és ettől lesz más az én oldalam, mint a hasonló fotótáraké”.
Popovics András tizennégy évesen kapott egy kismotort a szüleitől. Ezzel bejárta Budapest nagy részét –a forgalom akkor töredéke volt a mostaninak. Mikor eljött az internet korszaka, András nosztalgiából felkereste ezeket a helyszíneket, ahol oly sok emléket gyűjtött.
Végül elkezdtem én is fényképezni, méghozzá azokat a képeket reprodukáltam, amelyekről volt korabeli változat. Megkerestem a legmegfelelőbb helyet és szöget ahhoz, hogy a mai korból is legyen az adott képnek egy párja
– emlékezett vissza, hozzátéve, hogy az oldal egyik látogatója meglátta a képpárokban a fantáziát, és sok esetben összedolgozta a korabeli fotókat a maiakkal, amikből izgalmas montázsok születtek.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre