A Várkert Bazár kalandos történetét feltáró könyv készült - Ybl Miklós büszke lenne alkotása mai állapotára - képgaléria

A Várkert Bazár 10 éve ismét olyan, amilyennek Ybl Miklós egykor megálmodta.



Megosztás
Szerző: Fodor Erika
Létrehozva: 2024.11.23.
Várkert Bazár YBL6 Művészeti Tér ybl miklós

A Várkert Bazár történetét, a kezdetektől napjainkig széles történelmi és kortörténeti spektrumban, ugyanakkor sok érdekes sztorival gazdagítva tárja elénk a Hauszmann Alapítvány gondozásában megjelent Ybl megvalósult álma című kiadvány, amelyet a 10 éve - eredeti fényében újjáélesztve – a nagyközönségnek visszaadott impozáns épületegyüttes jubileumához kapcsolódva mutattak be a helyszínen, az YBL6 Művészeti Térben.

Várkert Bazár
L. Simon László, Fodor Gergely, Szentpály-Juhász Miklós a Várkert Bazárban tartott könyvbemutatón  Fotó: FE/Metropol

A Budavári Palotanegyedet bemutató könyvsorozat negyedik része, az Ybl megvalósult álma – A Várkert Bazár története című, Szentpály-Juhász Miklós által írt és Balázs Attila, Bálint Éva és Kiss Henrietta által szerkesztett kiadvány 16 részben mutatja be az Ybl Miklós által tervezett, 1875 és 1883 között épült különleges kulturális és közösségi tér történetét, közte az 1961-1983-ig itt működő, legendás Budai Ifjúsági Park, „a szabadság szigorúan ellenőrzött kémlelőnyílása” krónikáját is.

Volt egyszer egy Ifipark...  Fotó: FE/Metropol

A kötetből megtudhatjuk többek között, hogy kik voltak az építkezés során Ybl Miklós legkiválóbb munkatársai, hogyan hátráltatta az 1876-os dunai árvíz az építkezést, azután, hogy mi történt a Várkert Bazárral a második világháború után. Különleges ábrázolásokat is találunk, láthatják például az olvasók az épület utolsó tervváltozatát, századfordulós helyszínrajzát, valamint korabeli kertjeit is, de az archív fotókon bepillanthat az egykor itt működő műtermekbe is.

A Magyar Királyi Női Festőiskola hölgyei 6 egybenyitott üzlethelyiséget használtak Fotó:  Ybl megvalósult álma c. könyvből

Sztorik is helyet kaptak a Várkert Bazár történetét bemutató könyvben

A kötetben a rendes kincstári történetírás mellett nagyon sok jópofa sztorit is talál a kedves olvasó 

- állítja a szerző. Szentpály-Juhász Miklós meg is osztotta velünk az ő kedvencét, amikor Ybl nem akart tósztot mondani egy ünnepségen, de végül az alkotásai beszéltek helyette.

Mutatjuk videón:

@fezstory Ybl megvalósult álma címmel jelent meg a 10 éve újjászületett Várkert Bazár másfél évszázados története. A kötet a Budavári Palotanegyed Ajándék boltjaiban érhető el.#szeretjükavárkertbazárt ♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika

Arra a kérdésünkre, hogy a kötet címe alapján mi is lehetett Ybl Miklós álma a Várkert Bazárral, Szentpály-Juhász Miklóstól azt a választ kaptuk: úgy gondolja, valami olyasmi, ami most itt történik.

Íme, videón:

@fezstory

A Hauszmann A Hauszmann Alapítvány Ybl megvalósult álma című könyvének írója, Szentpály-Juhász Miklós szerint Ybl Miklósnak tetszene, ami most a Várkert Bazárban van.

♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika

Az Ybl megvalósult álma című kötetet a Budavári Palotanegyed ajándékboltjaiban találják meg az érdeklődők.

 

Szentpály-Juhász Miklós szerző a kötettel Fotó: FE/Metropol

3650 nap ünnep

Az YBL6 Művészeti Tér – Várkert Bazár déli palotában tartott könyvbemutatón Fodor Gergely, a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős kormánybiztos kiemelte: a tíz éve megújult Várkert Bazár állandó, színes kulturális programkínálattal, többek között különleges kiállításokkal, minden korosztályt megszólító koncertekkel, valamint családoknak és gyerekeknek szóló tematikus programokkal várja az érdeklődőket.

Az a célunk, hogy ez a különleges kulturális és közösségi tér széles spektrumban antibiotikum legyen az itt élők számára. Az újjáépített Várkert Bazár 2014-es átadása óta több millió embernek szereztünk örömet, ajándékoztuk meg őket itt maradandó élménnyel, ezért mind a 3650 nap ünnep számunkra. 

Fodor Gergely hozzátette: a kommunizmus időszakában a Budai Vár területét mesterségesen kiszakították a város szövetéből, azonban a Nemzeti Hauszmann Program részeként már megújult egyebek mellett a Szent István-terem, a Stöckl-lépcső, a Főőrségi épület, valamint Karakas pasa tornya is, a Vöröskereszt Egylet egykori székházának rekonstrukciója pedig decemberre készül el. A Várkert Bazár nemcsak egy kiemelkedő kulturális centrum, hanem jelentős diplomáciai központ is lett, ezt jól mutatja, hogy idén ez az épületegyüttes ad otthont a magyar EU-elnökségnek.

Az újjáépítés történetét is megtaláljuk a kötetben


L. Simon László író, kultúrpolitikus, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagja úgy fogalmazott: az ötvenes évek rendkívül elhibázott politikai döntésének következményeként a Budavári Palotát gyakorlatilag a földdel tették egyenlővé, és olyan állapotot hoztak létre, amilyen soha korábban nem létezett, utólag kialakított falmaradványokkal és egy olyan struktúrával, amely a szocialista realizmushoz illeszkedett jobban, a hauszmanni gondolattól azonban nagyon távol állt. 

A Budavári Palotát rendbe kell tenni, még akkor is, ha ez egy szakmai értelemben is rendkívül nehéz és sok vitát kiváltó kérdés. Az épületegyüttes vissza fogja kapni azt a képét, amely méltán tette híressé

- ígérte. Egy biztos: Ybl Miklósnak tetszene, hogy mostanában méltón használjuk az általa megálmodott Várkert Bazárt!

 

 



 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás