Már nem csak az emberek kapnak áldást a japán szentélyekben, hanem a robotkutyák is! A mesterséges intelligenciával vezérelt négylábúak babakocsikban, kimonós gazdáik kíséretében kérnek áldást – mintha valódi gyerekek lennének.
Egy tokiói szentélyben robotkutyák vettek részt egy hagyományosan gyerekeknek szánt fesztiválon. A "robot-kölyökkutyák" babakocsikban érkeztek, a tulajdonosaik pedig kimonókban tisztelegtek a szertartás előtt.
A Sony évek óta árulja Japánban az ikonikus Aibo robotkutyákat, amelyek képesek érzelmeket is szimulálni, megtanulják gazdáik szokásait és alkalmazkodni hozzájuk. A COVID-19 járvány idején pedig a robotkutyák népszerűsége az egekbe szökött: sokan a magányukat igyekeztek enyhíteni velük.
Egy 62 éves japán nő például robotkutyát vásárolt, miután a szeretett, ámbár valódi kutyája elpusztult. Új társának ugyanazt a nevet adta, mint korábbi háziállatának, és ma már szinte ugyanolyan családtagként tekint rá.
A háttérben egy jelentős társadalmi probléma rejlik. Japánban a születési ráta rekord alacsony szinten van, és így az idősebb generáció egy része a robotkutyákban talál vigaszt, és nem az unokákban.
A robotkutyám újra életet vitt az otthonomba
– mondta egy kutyatulajdonos, aki szerint a négylábú gép igazi társ, akivel mély érzelmi kötődést is kialakított.
Az idei áldásünnepen azonban új szintre emelték a tradíciókat, amikor a szentélyek udvarát gyereksírás helyett a robotkutyák ugatása töltötte be. A japánok képesek ötvözni a múlt hagyományait és a jövő technológiáját, de hogy a robotkutyák tényleg a jövő "gyermekei vagy csak egy múló trend, azt a jövő fogja eldönteni.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre