Óbudai korrupció: gyorshajtókról posztolgat a megvádolt polgármester

A gyorshajtókról posztolgat Óbuda börtönben lévő, DK-s polgármestere, Czeglédy lemondását még véletlenül sem kommentálja. A korábbi alpolgármester távozása várhatóan februári időközi választást von maga után.



Megosztás
Szerző: E. ZS.
Létrehozva: 2024.11.06.
Czeglédy Gergő Óbuda börtön Kiss László korrupció

A korrupcióval vádolt és börtönben ülő Kiss László polgármester nem reagált arra, hogy korábbi alpolgármestere, Czeglédy Gergő lemondott a mandátumáról. Ehelyett arról értekezett, hogy egy hónap alatt 1800 gyorshajtót mértek be Óbuda-Békásmegyeren a traffiboxok. Az óbudai korrupció gyanúsítottja kínos hallgatását azzal próbálta finomítani, hogy nem szólal meg közügyekben, pedig időközi választás várható az új fejlemények fényében.

óbudai korrupció
Czeglédy Gergő és Kiss László, az óbudai korrupció gyanúsítottjai, itt még szabadlábon Fotó: Facebook 

Mint megírtuk, lemondott a letartóztatásban lévő Czeglédy Gergő a képviselői mandátumáról és a bizalmukat elvesztő helyiek azt találgatják, hogy a DK-s polgármester mikor követi a példáját. A korrupciós botrányoktól hangos Óbuda most választás előtt áll, a 6. számú körzetben legalábbis. Mindeközben Kiss hallgat, pedig a kerületet börtönből irányító polgármester nemcsak fizetést kap, hanem mellé számos juttatást is. A hűvösről irányítja az önkormányzatot, még esküjét is ebben az idilli környezetben tette le. Lemondásról hallani sem akar, a kerületi ügyintézés pedig döcög.

Óbudai korrupció: Kiss Lászlót bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével, valamint más bűncselekmények elkövetésével gyanúsítják Fotó: Facebook

Óbudai korrupció: a hűvösön is milliós fizetéseket tesz zsebre Kiss

Óbuda polgármestere még augusztus közepén került börtönbe korrupciós vádak miatt, és december közepéig biztosan ott is marad. Czeglédyt, akit már korábban letartóztattak, szintén az óbudai korrupciós botrány egyik fő gyanúsítottjaként tartják fogva. Miután azonban eddig egyikőjük sem mondott le hivatali tisztségéről, továbbra is megkapták az önkormányzati fizetésüket és a mellé járó juttatásokat. Ez eddig Kiss László számára összesen 4,5 millió forintot jelent. A polgármester havi fizetése 1,5 millió forint, amiben benne van, hogy havonta 195 ezer forint költségtérítésre is jogosult, míg Czeglédy Gergő alpolgármesterként havi bruttó 585 ezer forintot, valamint 87 750 forint költségtérítést kapott. Így ketten eddig 7,2 millió forintot kaptak nulla munkára. Most, hogy Czeglédy lemondott, a továbbiakban nem illeti meg képviselői fizetése, de Kiss továbbra is milliókat tesz majd zsebre. A Fidesz–KDNP frakciója azonban fegyelmi eljárás megindítását szorgalmazza. Az eljárás keretében a tények alapos kivizsgálásával olyan döntést hoz majd egy bizottság, amely alapján akár meg is vonhatják a börtönben ülő politikusok fizetését. Ezáltal szeretnék elérni, hogy a közpénzek valóban a közösséget szolgálják, ne pedig azok zsebét, akik ellen súlyos korrupciós vádak merültek fel, illetve nem dolgoznak semmit a fizetésükért.

A gyanú: hivatali vesztegetés elfogadása

Mint emlékezetes, Kiss Lászlót hivatali vesztegetés elfogadásával gyanúsítják. Az ügyészség a DK-s polgármesteren kívül több személyt is gyanúsítottként hallgatott ki. Összesen 16 gyanúsítottja van az ügynek. Kisst a korrupciós bűncselekmények miatt nyomozást folytató Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) azután vette őrizetbe, hogy meghosszabbították a 100 milliós korrupcióval vádolt Czeglédy Gergő korábbi szocialista alpolgármester letartóztatását. Mint ismert, a KNYF összehangolt akciót tartott a III. kerületi önkormányzatnál és néhány önkormányzati cégnél, ekkor vették őrizetbe a DK-s polgármestert is. 

 A Kiss Lászlóval közölt megalapozott gyanú szerint a polgármester 2019. októberi polgármesterré választását követően megállapodott egy ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak majd az önkormányzattól, amiért cserébe neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetni. Hogy a vesztegetési pénz eredetét és felhasználási céljait leplezzék, az önkormányzat fiktív, túlárazott szerződéseket kötött több, erre a célra létrehozott gazdasági társasággal. A színlelt szerződésekben írt szolgáltatást, termékbeszerzést valójában nem a szerződő cégek, hanem más gazdasági társaságok teljesítették, a szerződésben vállalt árnál olcsóbban. Esetenként a vállalt munkát az önkormányzat alkalmazottai végezték el.

A polgármestert vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével, valamint más bűncselekmények elkövetésével gyanúsítja a főügyészség.

Csak halkan jegyezzük meg: Kissnek azért arra volt energiája, hogy Magyar Péternek üzenjen a börtönből. Ez talán nem közéleti? 

Az erről szóló videót itt nézheted meg:

 

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás