Égi jelenségekből november második felében sem lesz hiány: főleg ez a bolygó kápráztat majd el

Csillagászati szempontból továbbra is elkényeztet minket az idei év, és ez a hónap hátralevő részében is így lesz. Elsősorban a Hold fog majd elkápráztatni bennünket, de az égi jelenségek között feltűnik majd a Merkúr, a Vénusz és a Mars is.



Megosztás
Szerző: GUY
Létrehozva: 2024.11.13.
Hold égbolt csillagászat

Már az év eddigi részében sem lehetett panaszuk a csillagászat szerelmeseinek, hiszen alaposan el voltunk kényeztetve látványos égi jelenségekkel! Ugyanakkor nincs még vége, hiszen bár a Leonidák meteorraj csúcsa kevésbé lesz látványos, azért lesz még bőven okunk arra, hogy egy-egy éjjel vagy hajnalban az eget kémleljük. Mutatjuk, hogy mikor!

égi jelenségek
A Hold alaposan kiveszi a részét a novemberben még ránk váró égi jelenségekből. Fotó: David Besh / Pexels

Teliholddal indul az égi jelenségek sora

Bár november 15-én napnyugta előtt kel majd a Hold, ami így kevésbé lesz látványos, de november 16-án, alkonyatkor már többet mutat magából Földünk kísérője, mielőtt magasra emelkedik majd az éjszakai égbolton. Miután ez megtörténik, a teliholdtól mintegy 5 fokra lesz a Fiastyúk csillaghalmaz, amiből a Hold fénye miatt keveset lehet majd látni – hacsak nem lesz felettünk egy vékonyabb felhőtakaró. Ebben az esetben ugyanis jó esély mutatkozna megfigyelni a káprázatos színekben pompázó holdkoszorút. Bizakodásra ad okot, hogy erre a téli fél évben több esély mutatkozik.

Elköszönnek a Leonidák

Sajnos a meteorraj maximuma november 17-én pont teliholdra esik, így valószínűleg nem sok meteort lehet majd megpillantani az egyébként is évről évre kevesebb hullócsillagot adó Leonidákból, ráadásul ezek igen gyors meteorok. A legjobb esély a megfigyelésre 17-én, a hajnal előtti órákban lesz, de a legideálisabb és legszerencsésebb körülmények között is óránként 5-6 meteorra lehet számítani.

Még egyszer érdemes élesíteni a fényképezőgépeket az üstökös miatt

A korábban emlékezetes vizuális élményt okozó Tsuchinsan-ATLAS üstökös a Tejút sávjába ért, így aztán a hozzáértő fotósok számára még kecsegtető lehetőséget kínál az égitest a november 19-én kezdődő holdmentes estéken.

Megnézhetjük a Merkúrt november 20-án!

A Naphoz legközelebbi bolygót napnyugta után mintegy fél órával pillanthatjuk meg a délnyugati horizontot kémlelve. Ehhez szabad kilátásra és persze tiszta égboltra lesz szükség, mivel a Merkúr alacsonyan jár. Látványos jelenség ilyenkor a Vénusz is, ami ráadásul amellett, hogy fényessége miatt nehéz nem észrevenni, egyre tovább is marad majd látható a hónap második felében.

égi jelenségek
Több látványos együttállással is gyarapítja majd a novemberi égi jelenségek sorát a Hold. Fotó: Min An / Pexels

Hold, Mars és Jászol-halmaz együttállást is láthatunk

Ugyanezen a november 20-i estén a Holdtól jobbra feltűnik a vöröslő Mars. A két égitesttől picit délebbre pedig megjelennek a Jászol-halmaz csillagai is – igaz a holdfény erősen bezavarhat a szabad szemmel történő megfigyelésbe, de a fotósok ezt ki tudják küszöbölni. A Mars aztán még a hónap végéig közeledni is fog a Jászol-halmazhoz, így a bolygó és a halmaz párosát a későbbi napokon is látni lehet majd.

A hónap végén a Hold lesz a főszereplő

Bolygónk kísérője november 22-én késő este együtt kel majd a Regulussal. A kékes fényű csillag az 50 százalékos Holdtól jobbra lesz megpillantható. November 27-én a hajnali égbolt a 14 százalékos holdsarló és a Szűz csillagkép legfényesebb csillaga, a Spica együttállásával gyönyörködtet minket: kékesfehér csillagot a sarló alatt, kissé balra kell keresni. A hajnali holdsarló pedig 29-én és 30-án önmagában is szépnek ígérkezik.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás