Tűcsereprogram, bulikon tablettabevizsgálás és elkülönített drogozószobák létrehozása – ez Budapest drogstratégiája, amely nem a megelőzésre vagy leszoktatásra, hanem a drogozásra ösztönöz. Szentkirályi Alexandra a mai közgyűlésen megtorpedózza a Karácsony-féle bődületes elképzeléseket.
„Én, mint anyuka, akinek lassan tinédzser lánya van, hogyan tudom őt biztonságban Budapesten, hogyha közben a Fővárosi Önkormányzat ösztönzi a fogyasztásra?” – tette fel a kérdést Szentkirályi Alexandra a videójában, amelyben felhívta a figyelmet arra, hogy Karácsony Gergelyék ahelyett, hogy a megelőzésre, a leszoktatásra és a bűnüldözésre fordítanák az energiáikat, különböző eszközökkel támogatnák a droghasználók életformáját a főváros „drogstratégiája” címszóval. Még szerencse, hogy a minimális szavazattal újrázó balliberális főpolgármester nem a munka hőse, így ezt a programját is csak a fióknak íratta és semmi sem valósult meg belőle, eddig. A Fidesz-KDNP frakcióvezetője a mai közgyűlésen azonban nekimegy a balliberális „drogstratégiának”, mert még véletlenül sem akarja, hogy Karácsonyék elindítsák Budapest veszélyesen elhibázott tűcsereprogramját, vagy hogy tablettabevizsgálási akciókat kezdeményezzenek bulikon vagy a szórakozóhelyeket kötelezzék úgynevezett drogozószobák létrehozására...
Első olvasásra a balliberális városvezetés talán nem volt magánál, amikor elfogadta Budapest drogstratégiáját, hiszen olyan alappilléreket fogalmaztak meg az anyagban Karácsony Gergelyék anno, amelyek nem megelőzik vagy kezelik a drogproblémát városszerte, hanem éppen ösztönzően hatnak a szerfogyasztókra, akiknek segítenek például vízzel vagy steril eszközökkel, esetleg tablettákkal helyettesítenének illegális szereket. Aztán nagyvonalúan arra is gondolnak, hogy a függők kényelmesen és legalizált formában használhassanak szert a szórakozóhelyeken egy elkülönített szobában, vagy a drogozó hajléktalanok lakhatását megoldják, hogy már mégse az utcán füvezzenek (hogy néz az ki, ugye – a szerk.), vagy használjanak kristályt és más tudatmódosító szereket. Ez csak néhány a csokorra való eszement elképzelésből, amelyet Karácsony Gergely segítő intézkedésként nevez meg, és amelytől a drogprobléma felszámolását várná.
Karácsony a drogprogramját nem a budapestiekkel, a szülőkkel, illetve lakossággal egyeztette, hanem a többi között a balliberális Sárosi Péter elképzeléseire támaszkodott, akiről köztudott, hogy a Soros György-féle álcivil Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű szervezetnek dolgozik, és rendszeresen a 444-en publikál drogliberalizációs cikkeket. Legutóbb akkor hallhattunk a TASZ-ról, amikor híre ment, hogy külföldi drogosokat kezeltetnének Magyarországon, illetve hogy a droglobbistái azon is fáradhatatlanul dolgoznak, hogy dekriminalizálják a kábítószer-fogyasztást, vagyis ne legyen büntethető, ami a Drogkutató Intézet szakmai meglátása szerint az első lépés a legalizáció felé vezető úton.
„Mint anya, akinek kiskamasz gyermeke van, egyszerűen nem tudom ezt elfogadni”
Szentkirályi Alexandra, mint mondta, egyszerűen nem tudja elfogadni a főváros drogstratégiáját, amely drogozószobák kialakítását és a szórakozóhelyeken működő drogbevizsgáló pontokat hozna létre. „Mint anya, akinek kiskamasz gyermeke van, egyszerűen nem tudom ezt elfogadni. A drogozószobák és az a gyakorlat, hogy a bevizsgált drogokat visszaadják a fogyasztóknak, egyértelműen azt sugallja, hogy a kábítószer-fogyasztás rendben van, sőt hogy azt a főváros »kényelmesebbé« akarja tenni” – hangsúlyozta.
Ez gyakorlatilag normalizálja a droghasználatot, ami a legrosszabb üzenet a gyerekeink felé. Karácsony Gergelyék tervei között szerepel egy érzékenyítő kampány is, ami a szermentességet nem megkövetelő intézkedéseket népszerűsíti. Hogyan védjem meg a gyermekemet, ha maga Budapest is a drogozásra ösztönzi?
– mondta a Fidesz–KDNP frakcióvezetője, aki hozzátette: „Politikusként pedig azt látom, hogy ezek az intézkedések nem a problémát kezelik, hanem csak annak következményeit próbálják elfogadtatni. Ahelyett, hogy a megelőzésre, a kereskedők és termelők üldözésére és a leszoktatásra fordítanák az energiájukat, támogatják a droghasználók életformáját. Minderről persze a budapestieket egy szóval sem kérdezték meg. A drogozási stratégiát drogpárti aktivisták írták meg a szerhasználókat megkérdezve, a függők igényei szerint.”
Szentkirályi Alexandra videóját itt nézheted meg:
Budapest: „A drogozás nem válhat alternatív életmóddá”
Szentkirályi úgy véli, hogy a drogozás nem válhat alternatív életmóddá, amit a politika hallgatólagosan vagy aktívan támogat.
Nekünk az a feladatunk, hogy világos határokat szabjunk és egyértelmű értékeket képviseljünk. Én határozottan ellenzem ezt az irányt, mert hiszem, hogy ennél többre vagyunk képesek, és a gyerekeink jövője ennél többet érdemel!
– fejtette ki álláspontját. A Fidesz–KDNP fővárosi frakciója ezért „ennek a szégyenteljes stratégiának az azonnali eltörlését és újrakezdését terjeszti a közgyűlés elé, a budapestiek és minden releváns szakmai és hatósági szervezet bevonásával”.
A Mandiner megkereste Téglásy Kristófot, a Drogkutató Intézet vezetőjét, aki a drogstratégián kívül arról is beszélt a lapnak, hogy miért éppen most kerül terítékre a Karácsony-féle stratégia visszavonásának lehetősége. Erről itt olvashatsz.
Ez még csak a fővárosi drogliberalizáció csúcsa
Az ún. ártalomcsökkentő programokat azzal indokolják, hogy „odaviszik a segítséget és azt a segítséget, amire a szerhasználóknak abban a helyzetben szükségük van” anélkül, hogy megkövetelnék tőlük a teljes szermentességet. Így például:
hideg vizet biztosítanak a szórakozó fiataloknak – partiszerviz;
pihenőhelyet biztosítanak az utcai szerhasználóknak – pl. ún. drop-in;
steril eszközöket szolgáltatnak a fertőzések megelőzésére (tűcsere);
gyógyszerekkel helyettesítik az illegális szereket;
lakhatási program indítása a fedél nélkül élő szerhasználó emberek számára;
a szórakozóhelyeken kényelmes drogszobákat hozna létre a főváros.
Karácsonyék tessék-lássék módon javaslattal készülnek (ezt is évek óta „írják” – a szerk.) a kerületek és a kormányzat számára, kiosztva a feladatokat. Szerintük az lenne jó, ha megvizsgálná a kormány a Brüsszel drogstratégiájában felsorolt gyakorlatok adaptálásának lehetőségét, amelyek „alkalmasak a szerhasználat ártalmainak csökkentésére”. Így például a drogbevizsgáló programok és a felügyelt szerhasználói helyiségek létrehozását.