Augusztus 15-én van a katolikus egyház legnagyobb Mária-ünnepe: Szűz Mária mennybemenetelének napja. Ez a nap nem csak vallási szempontból fontos, ugyanis számos ezeréves népszokás és hagyomány is kötődik ehhez az ünnephez.
Augusztus 15-én ünnepli a katolikus egyház Szűz Mária mennybemenetelének napját. Ez a nap Magyarországon különösen fontos, ugyanis államalapító királyunk, Szent István király avatta ünneppé ezt az igen különleges napot. Első királyunk ezen a napon ajánlotta Magyarországot Szűz Mária oltalmába, ami megalapozta a ma is helytálló eszmét, mely szerint Magyarország Mária országa, Jézus Krisztus anyja pedig Magyarország égi pártfogója. Ha ez még nem lenne elég, államalapító királyunk pontosan ezen a napon halt meg, mely esemény ennek a napnak a misztikumát is megalapozta ezeréves hagyományt teremtve.
Az egyház hagyománya szerint Jézus, anyja halálának napján nem engedte át édesanyja testét az enyészetnek, így Máriát magához emelte a mennyei dicsőségbe. A Szent István király által ünnepé emelt nap megalapozta a Magyarországgal ma is összefonódó Mária-kultuszt, mellyel több mint ezer éves hagyományt teremtett hazánkban.
Szűz Mária legendás mennybemenetelének napját és az augusztus 20-i Szent István-ünnepek időszakát a hit és a nemzettudat időszakának is tekintik. Ebben az időszakban több olyan eseményt is rendeznek, melyek egybe forrnak államalapító királyunkkal és az ezeréves kereszténységgel. Ezen a napon zarándoklatokat szerveznek a Mária-kegyhelyekre. Több településen rendeznek körmeneteket és búcsúkat is ezen a napon.
Elődeink a Nagyboldogasszony (augusztus 15.) és Kisboldogasszony (szeptember 8.) közötti időszakot varázserejűnek tulajdonították. Őseink ekkor szedték a gyógyfüveket, kiszellőztették a téli ruhákat, hisz úgy tartották, ebben az időszakban igazi varázserővel itatódik át a természet.
A szőlőmunkások körében elterjedt, ha Nagyboldogasszony napja fénylik, akkor sok jó bort ihatnak szüret után. Úgy tűnik, ebben idén biztosan nem lesz hiány, hiszen sehol egy felhő az égen.
A Nagyboldogasszony elnevezés kizárólag a magyar nyelvben létezik. A magyar nép védelmezője olyan kulcsfigurája volt történelmünknek, hogy Kölcsey Ferenc Himnusza előtt a Boldogasszony Anyánk kezdetű népének töltötte be a nemzeti imádság, vagyis a Himnusz szerepét a katolikus egyház számára.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre