Közel húsz év után magyar többségi tulajdonban a Liszt Ferenc repülőtér. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter rendkívüli időpontban tett bejelentést a budapesti reptérről.
A magyar kormány, a magyar állam nevében megvette a Liszt Ferenc repülőteret. Az adásvételi szerződés 2024. június 6-án aláírásra is került. A tranzakció lezárult, így közel húsz év után újra nemzeti többségi tulajdonba került a repülőtér.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter rendkívüli sajtótájékoztatóján közölte: a vételár 3,1 milliárd euró volt, a hitel pedig, ami e mögött volt az 1,44 milliárd. Ennek köszönhetően összességében 80%-os részesedést szerzett a magyar állam.
A beszéde elején hangsúlyozta: újra nemzeti központi tulajdonba került a reptér. „Nagyon örülök, hogy itt állhatok a magyar állam nevében,
mert az azt jelenti, hogy a magyar állam ezt a repteret bizony megvette
– fogalmazott, majd hozzátette: a francia társbefektető kiváló partner, akinél tapasztaltabbat nem lehetett volna választani.
Nagy Márton kifejtette: a magyar állam piaci befektetőként vett részt a tranzakcióban, így számos jogi iroda segítségét igénybe vette.
„Teljes egészében piaci alapokon nyugszik ez a befektetés” – szögezte le.
Azt is hozzátette: a magyar állam nem üzemelteti majd a repteret, hanem azt hozzáértő piaci befektetőkre bízza, az állam csak pénzügyi és stratégiai befektetőként van jelen. A miniszter szerint a társtulajdonos Vinci egy hatalmas cég, amely hatalmas tudással rendelkezik e téren.
„A jelenlegi 15 millióról 2030-ra közel húszmillióra szeretnék növelni az utasszámot, 2040-re pedig a 25 milliós utasforgalmat céloztunk meg. A reptér az ország kapuja, és a legnagyobb mértékben járul hozzá a belföldi turizmushoz” – húzta alá a miniszter, hozzátéve, hogy a turizmus mellett az áruforgalom lebonyolítása is kiemelkedő feladata a reptérnek.
A társbefektővel nagyon fontosnak tartják a reptér fejlesztését, így egy új terminál megépítését és a kiszolgáló létesítményeket.
Elismerte, méltatlan a reptér megközelítése, ezért az állam feladata, hogy megoldja az infrastruktúrát fejlessze, amibe beletartozik a gyorsforgalmi, vasút és a reptéren kívül hotel, parkolók fejlesztése.
Azt kell látni, hogy nagyon szép elmondani, hogy az utasforgalom emelkedik, de ehhez nagyobb terminál kell, és meg kell oldani az emberek eljuttatását. Ha ezt nem sikerül megoldani, tök mindegy, hányan jutnak ide, megengedhetetlen
– mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
A sajtóeseményen Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter mellett a francia társtulajdonos, Vinci Airports vezérigazgatója, Nicolas Notebaert is beszédet mondott.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre