Összeomolhatott a Föld mágneses rendszere: ilyen hatással van az élővilágra

A kutatók szerint ennek köszönhetően alakult ki a légkörünk.



Megosztás
Szerző: K.B.
Létrehozva: 2024.05.05.

Meglepő dologra jöttek rá a kutatók. Egy új tanulmány szerint ugyanis néhány évmillióval ezelőtt a Föld mágneses tere megroppant, és nem sokon múlott, hogy teljesen összeomoljon. Viszont ez után a rémisztő esemény után a bolygónk mágneses mezőjének erőssége csökkenni kezdett, a légkör oxigénszintje pedig hatalmas növekedésnek indult.

galaxis, tejútrendszer, naprendszer, bolygó, űr, galaxy, Milky way
A Föld mágneses mezőjének gyengülésének köszönhetjük az életünket /Fotó: Pixabay/illusztráció

A DailyStar számolt be róla, hogy a Föld mágneses mezejének ereje körülbelül 591 - 565 millió évvel ezelőtt hirtelen lecsökkent. Ez pedig egybe esik a Föld légkörének oxigénszint növekedésével. Ennek köszönhetően pedig nem sokkal később elkezdett kialakulni az élet a bolygón, a legkorábbi fajok megjelenésével. A lap az új tanulmányból idézett:

Az oxigén régóta az egyik, hanem a legfontosabb alapvető szükséglet, aminek a léte lehetővé teszi az állatok és az élőlények energiaigényének kielégítését. Bár léteznek baktériumfajták, és olyan mikroszkópikus méretű lények, amelyek túlélnek alacsony oxigénszint mellett is, a nagyobb méretű élőlényeknek szükségük van nagyobb mennyiségű oxigénre, az anyagcseréjük fenntartásához - kezdte taglalni a kutatás, amely rámutatott, hogy eddig ismeretlen okok húzódtak a hirtelen oxigénbeáramlás mögött, de most már tudják az okát. 

A nemzetközi kutatócsoport 21 plagioklász kristályt vizsgált meg, amelynek a tulajdonságait elemezték, és így állapították meg, hogy amikor a kristályok kialakultak, akkor gyengébb volt a mágneses tér mint valaha. A tudósok szerint a gyenge mágneses tér körülbelül 26 millió évig tartott ki, ez alatt pedig végig erősödött az oxigénellátás.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás