A kutatók nyolc év alatt összegyűjtött adatokat elemeztek. Árulkodó jeleket találtak, melyek a jövőben segíthetik az űridőjárás-előrejelzést.
Rejtélyes „villanások” segíthetik a tudósoknak a napkitörések előrejelzésében, a Nap felszínéről érkező elektromágnesen sugárzás megjelenésében. Nyolc év során összegyűjtött adatok elemzése alapján azt találták a tudósok, hogy a csillagunkon történő felvillanások megmutatják a flereket, azaz a naplégkör egy-egy részének hirtelen kifényesedéseit – írja a livescience.com.
A jelenség képes geomágneses vihart előidézni a bolygónkon, ami extrém esetben károsíthatja az űreszközöket, a kommunikációs technológiát és az elektromos hálózatokat. Bár az eredmények izgalmasak, egyelőre nem jelentik azt, hogy a tudósok képesek megjósolni a napkitörések pontos időpontját. Ugyanakkor, akár egy vulkánkitörés előrejelzésénél, vannak vészjósló jelek, amelyekre érdemes figyelni. Az új felfedezés segítheti a kutatókat abban, hogy megértsék, mi történik ezeken a mágnesesen aktív részeken.
A megfigyelés azért is fontos, mert már idén is érte erőteljes napkitörés a Földet, ami a rádiókimaradásokat okozott Ausztráliában, valamint a Csendes-óceán déli részén. Az esemény nem egyedülálló, sőt elképzelhető, hogy ez csak a következő erőteljes napkitörés előjele.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre