A kormány jelentős árzuhanást vár a kutakon annak érdekében, hogy a családok terhei enyhüljenek. Ha kell, akkor közbe fog avatkozni, de először az olajszektor képviselőire bízza a reális árak kialakítását.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az elmúlt hetekben többször is szóvá tette, hogy elcsúsztak a régiós átlagárakhoz képest a hazai árak, ezért arra szólította fel az olajszektor képviselőit, hogy tartsák be a korábbi megállapodásukat. Tavaly szeptemberben a Magyar Ásványolaj Szövetség és a Mol képviselőivel egyezett meg a miniszter arról, hogy a régiós középmezőnyhöz igazítják az áraikat. Bár sokáig úgy tűnt, hogy a megállapodást sikerül betartatni, az elmúlt hetek áremelkedése a kormány gyanúját is felkeltette.
A tárcavezető ismertette a kabinet döntését: a kormány felszólítja az üzemanyag-kereskedőket, hogy áraikat önkéntes alapon igazítsák a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által objektív módszertannal meghatározott, minden pénteken megjelenő régiós átlaghoz.
Erre a kereskedőknek két hetük van.
A KSH pénteken megint nyilvánosságra hozta, mennyivel drágább Magyarországon az üzemanyag, mint a régiós országokban. A konkrét számokat tekintve:
Két hét múlva a kormány újra előveszi a kérdést, ha a kereskedők nem térnek vissza a régiós átlaghoz, akkor keményebb fellépést ígér.
Ha a kereskedők nem csökkentik megfelelő mértékben az árakat, akkor újra jöhet a benzinárstop.
Lantos Csaba enerigaügyi miniszter ennek kapcsán már arról beszélt, hogy dinamikus árplafonban gondolkodik a kormány, azaz úgy igazítanák a régiós árakhoz az üzemanyagárakat, hogy valamiféle rugalmasságot vinnének a rendszerbe, szemben a 480 forintos hatósági árral.
Az üzemanyagárstopot 2022 decemberében Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgató jelenlétében vezette ki a kormány, miután komoly ellátási nehézségek adódtak abból, hogy a Duna Finomító részleges leállásának hírére beindult a pánikvásárlás. Bár a szakmai szervezetek az intézkedést kezdettől fogva kritizálták, a 480 forintos hatósági árat a magyar fogyasztóknak akkor kellett megfizetniük, amikor jócskán a mainál magasabb árak voltak szerte Európában.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre