Látványos jelei vannak a változásnak.
Az Atlanti-óceán déli része fölött a Föld mágneses terében különös „horpadás” jött létre, amely gyengíti a déli sarki fényt – derül ki egy új kutatásból.
A tudósok a 2021-ben felbocsátott FengYun-3E műhold fedélzeti műszerei által gyűjtött adatokat elemezték, a szonda a mágneses tér változásait méri. A szakértők a mágneses ingadozások jelentős gyengülését mérték abban a térségben, ahol a déli sarki fény átfedésbe került a dél-atlanti anomáliával.
Egyelőre nem tudni, pontosan milyen fizikai mechanizmusok okozzák a sarki fény gyengülését, de úgy tűnik, hogy a mágneses ingadozások csökkentik a töltött részecskék által légkörbe kerülő energia mennyiségét
– mutatott rá Zhi-Yang Liu, a Geophysical Research Letters című folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője.
A dél-atlanti anomália egy nagyobb, ovális alakú régió Dél-Amerika és az Atlanti-óceán déli része felett, itt a leggyengébb a Föld mágneses tere. Olyan erőtlen itt a mágneses mező, hogy a Napból érkező töltött részecskék a földfelszín közeléig eljutnak, és a NASA szerint a térség fölött keringő műholdak erős ionizáló sugárzásnak vannak kitéve.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre